Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Atdec AWMS-RHXB-H-S Mounting Arm for Monitor - Silver - Landscape/Portrait - Height Adjustable - 2 Display(s) Supported - 26.4" to 27" (AWMS-RHXB-H-S)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 1 x AWM-AHX-S23.5" dynamic arm
- 1 x AWM-LR-SDual display crossbar. Load: 4.5-15lb per monitor
- 1 x AWM-LB-SMounting base for AWM-AD and AWM-AHX arms
- 1 x AWM-FC-SC-clamp desk fixing
Device Supported: Monitor
Number of Displays Supported: 2
Minimum Load Capacity: 9 lb (4082.33 g)
Maximum Load Capacity: 30 lb (13607.77 g)
Minimum Screen Size Supported: 26.4"
Maximum Screen Size Supported: 27"
Height Adjustable: Yes
Features: Cable Management,Gas Spring,Tilt,Ergonomic,Pan,180° Rotation,Tension Spring,+/- 20° Tilt,Pan Adjustment,360° Rotation,+/- 5° Level Adjustment,Spring Tension Gauge,Quick Release Mechanism,Heavy Duty
Orientation: Landscape/Portrait
Color Family: Silver
Product Color: Silver
VESA Mount Compatible: Yes
Mounting Pattern: 75 x 75,100 x 100
Package Contents:
Limited Warranty: 10 Year
- Can withstand a maximum weight of 30 lb (13607.77 g)
- Supports 27" displays
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Atdec Pty Ltd |
| Manufacturer Part Number | AWMS-RHXB-H-S |
| Manufacturer Website Address | http://www.atdec.com |
| Brand Name | Atdec |
| Product Model | AWMS-RHXB-H-S |
| Product Name | Dual Monitor Mount with Crossbar on HD Dynamic Arm |
| Product Type | Mounting Arm |
| Product Information | |
| Device Supported | Monitor |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Minimum Load Capacity | 9 lb (4082.33 g) |
| Maximum Load Capacity | 30 lb (13607.77 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 26.4" |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Height Adjustable | Yes |
| Features | Cable Management,Gas Spring,Tilt,Ergonomic,Pan,180° Rotation,Tension Spring,+/- 20° Tilt,Pan Adjustment,360° Rotation,+/- 5° Level Adjustment,Spring Tension Gauge,Quick Release Mechanism,Heavy Duty |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 75 x 75,100 x 100 |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Atdec AC-AP-2010 Adapter Plate Mounting Kit - For Flat Panel Display - Steel - Black |
| SKU | AC-AP-2010 |
| Sale Price | $44.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]