Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 2.5-inch USB-C 3.1 Gen2 External Portable Hard Drive Enclosure
- 1 x USB 3.1 Gen 2 10-Gbps Type-C/M to USB Type-C/M
- 1 x USB 3.1 Gen 2 10-Gbps Type-C/M to USB Type-A/M
Number of Hard Drives Supported: 1
Number of Hard Drives Installed: 0
Number of Solid State Drive Supported: 1
Number of Solid State Drive Installed: 0
Number of Total Expansion Bays: 1
Number of 2.5" Bays: 1
Wireless LAN: No
Drive Interface: SATA/600
Host Interface: USB 3.1 (Gen 2) Type C
Operating System Supported: Windows,Mac OS,Linux
Color Family: Black
Product Color: Black
Form Factor: Portable
Height: 0.47" (12 mm)
Width: 3.15" (80 mm)
Depth: 4.96" (126 mm)
Package Contents:
Limited Warranty: 3 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Manufacturer Part Number | USBC3125S-AX |
| Manufacturer Website Address | http://search.axiomupgrades.com |
| Brand Name | Axiom |
| Product Name | 2.5-inch USB-C 3.1 Gen2 External Portable Hard Drive Enclosure |
| Product Type | Drive Enclosure |
| Technical Information | |
| Number of Hard Drives Supported | 1 |
| Number of Hard Drives Installed | 0 |
| Number of Solid State Drive Supported | 1 |
| Number of Solid State Drive Installed | 0 |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of 2.5" Bays | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA/600 |
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 2) Type C |
| Software | |
| Operating System Supported | Windows,Mac OS,Linux |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Portable |
| Height | 0.47" (12 mm) |
| Width | 3.15" (80 mm) |
| Depth | 4.96" (126 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]