Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Horizontal IT Rackmount Cable Manager - 2U, 19" , Double-Sided, Black
- 10-32 and 12-24 Screws
- Elite Cable Manager Horizontal Tie-Down Bar
Questions? Contact our FREE Tech Support.
Cable Manager Type: Rack Cable Management Panel
Color Family: Black
Product Color: Black
Rack Height: 2U
Panel Width: 19"
Height: 3.5" (88.90 mm)
Width: 19" (482.60 mm)
Depth: 15" (381 mm)
Weight (Approximate): 3.50 lb (1587.57 g)
Package Contents:
Compatibility: Product works with:
Country of Origin: United States
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | ECMH2UD |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Name | Horizontal IT Rackmount Cable Manager - 2U, 19" , Double-Sided, Black |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Condition | New |
| Product Type | Cable Organizer |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Rack Cable Management Panel |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Rack Height | 2U |
| Panel Width | 19" |
| Height | 3.5" (88.90 mm) |
| Width | 19" (482.60 mm) |
| Depth | 15" (381 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.50 lb (1587.57 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Product works with:
|
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]