Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic BRK16 Laminate Rack Frame - 16U Rack Height x 28" (711.20 mm) Rack Width x 18" (457.20 mm) Rack Depth - Black - 90.72 (BRK16)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- BRK16 Laminate Rack Frame
- Hex Key
- Hardware
Product Color: Black
Maximum Weight Capacity: 90.72 kg
Height: 28" (711.20 mm)
Depth: 18" (457.20 mm)
Rack Height: 16U
Rack Width: 28" (711.20 mm)
Rack Depth: 18" (457.20 mm)
Package Contents:
Limited Warranty: 7 Year
- Rack Frame allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling loo
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | BRK16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | BRK |
| Product Model | BRK16 |
| Product Name | BRK16 Laminate Rack Frame |
| Product Type | Rack Frame |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Maximum Weight Capacity | 90.72 kg |
| Height | 28" (711.20 mm) |
| Depth | 18" (457.20 mm) |
| Rack Height | 16U |
| Rack Width | 28" (711.20 mm) |
| Rack Depth | 18" (457.20 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 7 Year |
[/custom-specifications]