Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic ERK Series AV Floor Standing Equipment Rack Depth Mounting Rails Cabinet Height Mm X ERK-1825
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ERK-1825 Stand-Alone Enclosure Rack Cabinet
- UHF/VHF Antenna Knockouts
- 6 x Horizontal Lacer Bars
- Leveling Feet
- 12 x 8" Hook and Loop Cable Management Straps
- 100 x 10-32 Mounting Hardware
- Integrated Fan Top
- Configurable Rear Door with Bottom Vent, Solid Locking Front Door
- 3-1/4"x Wide Vertical Lacer Strip (height varies based on model)
Ventilation: Yes
Features: Adjustable Mounting Rails,Cable Management,Vented Top,Vented Bottom
Form Factor: Floor Standing
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Maximum Weight Capacity: 2500 lb (1133980.93 g)
Height: 35.60" (904.24 mm)
Width: 22" (558.80 mm)
Depth: 25" (635 mm)
Rack Height: 18U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Rack Depth: 25" (635 mm)
Weight (Approximate): 96 lb (43544.87 g)
Package Contents:
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD Gold
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with steel for added firmness and maximum reliability
- Floor Standing form factor for added reliability and dependability
- Adjustable Mounting Rails feature for better items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | ERK1825 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | ERK |
| Product Model | ERK-1825 |
| Product Name | ERK Series 18RU AV Rack - 25in Depth - Black |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Ventilation | Yes |
| Features | Adjustable Mounting Rails,Cable Management,Vented Top,Vented Bottom |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 2500 lb (1133980.93 g) |
| Height | 35.60" (904.24 mm) |
| Width | 22" (558.80 mm) |
| Depth | 25" (635 mm) |
| Rack Height | 18U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 25" (635 mm) |
| Weight (Approximate) | 96 lb (43544.87 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]