Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic HPM Series 6RU Hinged Panel Wall Mounted Rack - 6U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width - Rack-mountable, Wall - - (HPM-6-915)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- HPM Series 6RU Hinged Panel Mount Rack - Black
- rack screws
Features: Rugged,Adjustable Depth
Form Factor: Rack-mountable,Wall Mountable
Color Family: Black
Product Color: Black Powder Coat
Product Material: Steel
Static/Stationary Weight Capacity: 20 lb (9071.85 g)
Height: 10.50" (266.70 mm)
Width: 19.61" (498.09 mm)
Depth: 15" (381 mm)
Rack Height: 6U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Rack Mount Bracket allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black powder coat color to better suit your theme and style
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Rack-mountable form factor for added reliability and dependability
- Rugged feature for better items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | HPM-6-915 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | HPM |
| Product Model | HPM-6-915 |
| Product Name | Middle Atlantic HPM Series 6RU Hinged Panel Wall Mounted Rack |
| Product Type | Rack Mount Bracket |
| Technical Information | |
| Features | Rugged,Adjustable Depth |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable,Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Product Material | Steel |
| Static/Stationary Weight Capacity | 20 lb (9071.85 g) |
| Height | 10.50" (266.70 mm) |
| Width | 19.61" (498.09 mm) |
| Depth | 15" (381 mm) |
| Rack Height | 6U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]