B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- KD-series Rack Shelf
- Assembly Hardware
Features: Cable Management
Form Factor: Rack-mountable
Product Color: Black
Product Material: Steel
Height: 0.50" (12.70 mm)
Width: 17.30" (439.42 mm)
Depth: 15.50" (393.70 mm)
Package Contents:
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Shelf allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling loo
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of #atr#1100#
- Rack-mountable rack shelf allows a clutter-free, convenient storage with increased efficiency
- Cable Management feature for maximum items, valuables, equipment organizational, storage, placement efficiency, and convenience
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | KDB |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | KD |
| Product Name | KD-series Rack Shelf |
| Product Type | Rack Shelf |
| Technical Information | |
| Features | Cable Management |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 0.50" (12.70 mm) |
| Width | 17.30" (439.42 mm) |
| Depth | 15.50" (393.70 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
Middle Atlantic KD-series Rack Shelf - Rack-mountable - Black - Steel (KDB)
MSRP:
$108.35
$108.35
$66.99
Save:
$41.36 (38.17%)
Out of stock