Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Optoma 4K400STx 3D Short Throw DLP Projector - 16:9 - White - High Dynamic Range (HDR) - Front - 2160p - 4000 Hour Normal Mode - 10000 (4K400STX)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 4K400STx DLP Projector
- AC power cord
- Remote control
- 2x AAA batteries
- Basic user manual
Projection Method: Front
3D Type: 3D
High Dynamic Range (HDR): Yes
High Dynamic Range (HDR) Type: HDR10,HLG
Graphic Mode: 4K UHD
Maximum Resolution: 3840 x 2160
Native Aspect Ratio: 16:9
Throw Type: Short Throw
Maximum Focal Length: 7.5 mm (0.30")
Maximum Diagonal Image Size: 25.04 ft (7633.46 mm)
Optical Zoom: 1x
Number of Lamps: 1
Lamp Type: Lamp
Lamp Power: 240 W
Normal Mode Lamp Life: 4000 Hour
Economy Mode Lamp Life: 10000 Hour
Standard Mode Brightness: 4000 lm
Contrast Ratio: 1,000,000:1
Video Signal Standard: HDTV
Output Scan Format: 2160p
HDMI: Yes
USB: Yes
Operating Power Consumption: 320 W
Product Color: White
Height: 4.65" (118.11 mm)
Width: 12.40" (314.96 mm)
Depth: 10.63" (270 mm)
Weight (Approximate): 8.77 lb (3978.01 g)
Application/Usage: Class Room,Home,Meeting,Entertainment
Package Contents:
Limited Warranty: 12 Month
- Enjoy your favorite movies at their best in 3D
- 4000 lm brightness ensures that your audiences will enjoy clear, bright and vivid visuals with brilliant colors
- Features the 4K UHD resolution
- The 1,000,000:1 contrast ratio gives depth to your visuals
- HDMI interface for top notch video and audio
- Project image instantly from a PC or MacBook with the USB port
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Manufacturer Part Number | 4K400STX |
| Manufacturer Website Address | http://www.optoma.com |
| Brand Name | Optoma |
| Product Model | 4K400STx |
| Product Name | 4K400STx DLP Projector |
| Product Type | DLP Projector |
| Technical Information | |
| Projection Method | Front |
| 3D Type | 3D |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10,HLG |
| Display & Graphics | |
| Graphic Mode | 4K UHD |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Projection Lens | |
| Throw Type | Short Throw |
| Maximum Focal Length | 7.5 mm (0.30") |
| Maximum Diagonal Image Size | 25.04 ft (7633.46 mm) |
| Optical Zoom | 1x |
| Lamp | |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Lamp |
| Lamp Power | 240 W |
| Normal Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Economy Mode Lamp Life | 10000 Hour |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 4000 lm |
| Contrast Ratio | 1,000,000:1 |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 2160p |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 320 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Height | 4.65" (118.11 mm) |
| Width | 12.40" (314.96 mm) |
| Depth | 10.63" (270 mm) |
| Weight (Approximate) | 8.77 lb (3978.01 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Class Room,Home,Meeting,Entertainment |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]