B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Additional-pdf1
Additional-pdf2
Storage Capacity: 64 GB
Maximum Read Speed: 100 MB/s
Maximum Write Speed: 95 MB/s
Width: 0.43" (11 mm)
Thickness: 39.37 mil (1 mm)
Length: 0.59" (15 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
- The microSDXC memory card is engineered to be waterproof, temperature proof, X-ray proof, and shock proof
- The 64 GB card gives plenty of space for digital content, documents, songs, snapshots, etc
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | iStorage/Kanguru |
| Manufacturer Part Number | IS-MSD-1-64 |
| Manufacturer Website Address | https://istorage-uk.com/ |
| Brand Name | iStorage |
| Product Name | 64GB MicroSDXC Card |
| Product Type | microSDXC |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Maximum Read Speed | 100 MB/s |
| Maximum Write Speed | 95 MB/s |
| Physical Characteristics | |
| Width | 0.43" (11 mm) |
| Thickness | 39.37 mil (1 mm) |
| Length | 0.59" (15 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]
iStorage IS-MSD-1-64 64GB Encrypted microSD Card for datAshur SD USB Flash Drives
$73.99
Out of stock