Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
AddOn HP 4UY12UT#ABA Compatible 16GB DDR4-2666MHz Unbuffered ECC Single Rank x8 1.2V 260-pin CL15 SODIMM - For Computer - 16 GB (1 x - (4UY12UT#ABA-AM)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Memory Size: 16 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Memory Voltage: 1.20 V
Number of Modules: 1 x 16GB
Memory Speed: 2666 MHz
Memory Standard: DDR4-2666/PC4-21300
Memory Rank: Single-rank
Error Checking: ECC
Signal Processing: Unbuffered
CAS Latency: CL15
Device Supported: Computer
Number of Pins: 260-pin
Form Factor: SODIMM
TAA Compliant: No
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- 2666 MHz of memory speed with CL15 latency allows you to browse web, listen to songs and use routine software simultaneously
- SODIMM 16 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR4-2666/PC4-21300 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Part Number | 4UY12UT#ABA-AM |
| Manufacturer Website Address | http://www.addoncomputer.com |
| Brand Name | AddOn |
| Product Name | 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Memory Rank | Single-rank |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL15 |
| Device Supported | Computer |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 260-pin |
| Form Factor | SODIMM |
| Miscellaneous | |
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]