Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
AG Neovo PD-42 Digital Signage Display - 41.90" (1064.26 mm) LCD - 1920 x 1080 - LED - 700 cd/m² - 1080p - HDMI - USB - DVI - - (PD-42)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Video Wall Compatible: Yes
Viewable Screen Size: 41.90" (1064.26 mm)
Display Screen Type: LCD
Touchscreen: No
Display Resolution: 1920 x 1080
Backlight Technology: LED
Scan Format: 1080p
Brightness: 700 cd/m²
Ethernet: Yes
USB: Yes
DVI: Yes
HDMI: Yes
Serial: Yes
Number of USB 2.0 Ports: 1
Number of HDMI Inputs: 2
Number of DisplayPorts: 2
Number of DVI Ports: 2
Color Family: Black
Product Color: Black
Height: 21.30" (541 mm)
Width: 37.28" (946.90 mm)
Depth: 2.80" (71.10 mm)
Weight (Approximate): 33.73 lb (15300 g)
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Offers exceptionally smooth and crisp viewing experience due to its 1920 x 1080 full HD resolution
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 1080p content
- LED backlight enhances display performance that delivers an outstanding color range and contrast ratios
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | AG Neovo Technology Corporation |
| Manufacturer Part Number | PD-42 |
| Manufacturer Website Address | http://www.agneovo.com |
| Brand Name | AG Neovo |
| Product Series | PD |
| Product Model | PD-42 |
| Product Name | PD-42 Digital Signage Display |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Technical Information | |
| Video Wall Compatible | Yes |
| Display & Graphics | |
| Viewable Screen Size | 41.90" (1064.26 mm) |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | No |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Backlight Technology | LED |
| Video | |
| Scan Format | 1080p |
| Brightness | 700 cd/m² |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Number of DVI Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 21.30" (541 mm) |
| Width | 37.28" (946.90 mm) |
| Depth | 2.80" (71.10 mm) |
| Weight (Approximate) | 33.73 lb (15300 g) |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | AG Neovo LMK-02 Wall Mount for Display Screen - Black - 55" Screen Support - 176.37 lb (80000 g) Load Capacity - Steel |
| SKU | LMK-02 |
| Sale Price | $133.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]