Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
APC Replacement Battery Cartridge 155 with 2 Year Warranty - Lead Acid - Leak Proof/Maintenance-free - Hot Swappable - 3 Year Minimum (APCRBC155)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Battery Characteristics: Leak Proof/Maintenance-free
Battery Chemistry: Lead Acid
Hot Swappable: Yes
Minimum Battery Life: 3 Year
Maximum Battery Life: 5 Year
Height: 2.95" (75 mm)
Width: 6.30" (160 mm)
Depth: 16.54" (420 mm)
Weight (Approximate): 33.71 lb (15290.60 g)
Compatibility: APC UPS
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 2 Year
- Brand new battery shipped from strictly managed warehouse
- Leak-proof sealed lead-acid battery
- Fully assembled and ready for use
- Supports APC-authorized recycling for earth-friendly disposal
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | APCRBC155 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Series | RBC |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge #155 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Battery Unit |
| Technical Information | |
| Battery Characteristics | Leak Proof/Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.95" (75 mm) |
| Width | 6.30" (160 mm) |
| Depth | 16.54" (420 mm) |
| Weight (Approximate) | 33.71 lb (15290.60 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | APC UPS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf6
Additional-pdf5
Additional-pdf3
Additional-pdf2
Additional-pdf4
[/custom-user-manual]