Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
APC Replacement Battery Cartridge for Smart-UPS On-Line, 12V 5.1Ah lead-acid battery, 2-year repair or replace warranty - Lead Acid - (APCRBC141)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Battery Characteristics: Maintenance-free/Sealed/Leak Proof
Battery Chemistry: Lead Acid
Hot Swappable: Yes
Minimum Battery Life: 3 Year
Maximum Battery Life: 5 Year
Battery Energy: 360 VAh
Height: 2.99" (76 mm)
Width: 8.27" (210 mm)
Depth: 15.75" (400 mm)
Weight (Approximate): 25.79 lb (11700 g)
Environmentally Friendly: Yes
Limited Warranty: 2 Year
- Brand new battery shipped from strictly managed warehouse
- Leak-proof sealed lead-acid battery
- Fully assembled and ready for use
- Supports APC-authorized recycling for earth-friendly disposal
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | APCRBC141 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge #141 |
| Product Type | UPS Battery Pack |
| Technical Information | |
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed/Leak Proof |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Battery Energy | 360 VAh |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.99" (76 mm) |
| Width | 8.27" (210 mm) |
| Depth | 15.75" (400 mm) |
| Weight (Approximate) | 25.79 lb (11700 g) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf5
Additional-pdf4
Additional-pdf3
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]