Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
APC Replacement Battery Cartridge for Smart-UPS On-Line, 12V 5Ah lead-acid battery, 2-year repair or replace warranty - Lead Acid - - (APCRBC152)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Battery Characteristics: Maintenance-free/Sealed/Leak Proof
Battery Chemistry: Lead Acid
Hot Swappable: Yes
Minimum Battery Life: 3 Year
Maximum Battery Life: 5 Year
Battery Energy: 480 VAh
Height: 2.99" (76 mm)
Width: 8.27" (210 mm)
Depth: 30" (762 mm)
Weight (Approximate): 33.71 lb (15290.60 g)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 2 Year
- Brand new battery shipped from strictly managed warehouse
- Leak-proof sealed lead-acid battery
- Fully assembled and ready for use
- Supports APC-authorized recycling for earth-friendly disposal
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | APCRBC152 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge #152 |
| Product Type | UPS Battery Pack |
| Technical Information | |
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed/Leak Proof |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Battery Energy | 480 VAh |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.99" (76 mm) |
| Width | 8.27" (210 mm) |
| Depth | 30" (762 mm) |
| Weight (Approximate) | 33.71 lb (15290.60 g) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | APC Smart-UPS SRT 96V 3kVA RM Battery Pack - Lead Acid - Leak Proof/Maintenance-free - Hot Swappable - 3 Year Minimum Battery Life - 5 Year Maximum Battery Life |
| SKU | SRT96RMBP |
| Sale Price | $1824.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf4
Additional-pdf3
Additional-pdf7
Additional-pdf6
Additional-pdf5
Additional-pdf2
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]