Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus PROART-RTX5080-O16G NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 Graphics Card
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ProArt GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphic Card
- 1 x Speedsetup Manual
- 1 x Adapter Cable (1 to 3)
- 1 x ProArt Graphics Card Holder
- 1 x ASUS Velcro Hook & Loop
- 1 x Thank you Card
API Supported: OpenGL 4.6
Number of Monitors Supported: 4
Maximum Digital Display Resolution: 7680 x 4320
CUDA Cores: 10752
Features: Triple-fan Cooler,Ray Tracing
AI-powered: Yes
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Line: GeForce
Chipset Series: RTX
Chipset Model: RTX 5080
GPU Boost Clock: 2.73 GHz
Standard Memory: 16 GB
Memory Technology: GDDR7
Bus Width: 256 bit
Host Interface: PCI Express 5.0 x16
DisplayPort: Yes
Number of DisplayPort Outputs: 2
HDMI: Yes
Number of HDMI Outputs: 1
Number of USB Type-C Ports: 1
Power Supply Wattage: 850 W
Power Connector: 1x 16-pin
Slot Space Required: Triple
Form Factor: Plug-in Card
Cooler Type: Fan Cooler
Height: 1.97" (50 mm)
Width: 4.96" (126 mm)
Length: 11.97" (304 mm)
Weight (Approximate): 4.50 lb (2041.17 g)
Package Contents:
Platform Supported: PC
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 36 Month
- Cost-efficient NVIDIA® GeForce™ RTX 5080 provides effective Blu-ray playback acceleration and great gaming experience
- Built-in 16 GB memory to hold textures, frame buffer, shadow maps, bump maps, and lightning info that allows the GPU to perform rapid rendering
- Loaded with a power-efficient fan to dissipate heat and as a result, you get enduring usability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | PROART-RTX5080-O16G |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Line | ProArt |
| Product Model | RTX5080-O16G |
| Product Name | ProArt GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 OC Edition Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| CUDA Cores | 10752 |
| Features | Triple-fan Cooler,Ray Tracing |
| AI-powered | Yes |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| Chipset Model | RTX 5080 |
| GPU Boost Clock | 2.73 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Bus Width | 256 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Power Description | |
| Power Supply Wattage | 850 W |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Triple |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 1.97" (50 mm) |
| Width | 4.96" (126 mm) |
| Length | 11.97" (304 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.50 lb (2041.17 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 36 Month |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]