Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus ProArt 32 Inch Class 4K UHD IPS Mini LED Professional Grade Color Accurate Monitor Technology Backlight Switching In-plane Viewable LCD PA32UCR-K
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ProArt PA32UCR-K Widescreen LCD Monitor
- Color pre-calibration report
- DisplayPort cable
- HDMI cable
- Power cord
- Quick release stand
- Quick start guide
- USB-C cable
- Warranty Card
- Welcome Card
- X-rite i1 Display Pro Calibrator
Number of Screens: 1
Screen Size Class: 32"
Viewable Screen Size: 32"
Screen Mode: 4K UHD
Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Response Time: 5 ms
Response Time Details: 5 ms GTG
Aspect Ratio: 16:9
Pixel Pitch: 0.18450 mm x 0.18450 mm
Horizontal Viewing Angle: 178°
Vertical Viewing Angle: 178°
Backlight Technology: Mini LED
Mount Type: Wall Mountable
HDCP Supported: Yes
Features: HDR10,sRGB,VESA DisplayHDR 1000,Anti-glare,SmartContrast,Flicker-free,High Dynamic Range (HDR),Trace Free Technology,6-axis Color Adjustment,QuickFit Plus,Picture by Picture,Picture in Picture,Low Blue Light,Cable Lock Slot,Wide Viewing Angle,Ergonomic Design,Eye-Care
Horizontal Frequency: 40 kHz to 144 kHz
Vertical Frequency: 30 Hz to 60 Hz
Stand Adjustments: Height,Pivot,Swivel,Tilt
Maximum Resolution: 3840 x 2160
Standard Refresh Rate: 60 Hz
Color Supported: 1.07 Billion Colors
Native Contrast Ratio: 1,000:1
Dynamic Contrast Ratio: 100,000,000:1
Brightness: 1000 cd/m²
Color Gamut: 99.5% Adobe RGB,98% DCI-P3,100% sRGB,87% Rec. 2020
Number of Speakers: 2
Speakers: Yes
HDMI: Yes
USB: Yes
DisplayPort: Yes
USB Type-C: Yes
Number of DisplayPorts: 1
Number of USB Ports: 4
Total Number of USB Type-C Ports: 1
Built-in Devices: USB Hub
VESA Mount Compatible: Yes
Height: 16.77" (425.87 mm)
Width: 28.62" (726.88 mm)
Depth: 2.70" (68.68 mm)
Height with Stand: 23.79" (604.15 mm)
Width with Stand: 28.62" (726.88 mm)
Depth with Stand: 9.65" (245 mm)
Weight (Approximate): 16.98 lb (7700 g)
Weight with Stand (Approximate): 27.12 lb (12300 g)
Package Contents:
Country of Origin: China
Limited Warranty: 3 Year
- 5 ms response time makes it excellent for latest action films, sports or gaming
- View your content easily in well lit areas with 1000 cd/m² brightness
- Experience breathtaking level of details when you open your eyes to the clarity of 4K UHD screen
- 16:9 widescreen resolution perfect for watching movies, playing video games and getting on with office work
- Features HDMI input to get connected with the top of the line PCs, Blu-ray players, and cutting edge gaming consoles
- VESA mount compatibility allows you to mount the display on a wall or with a stand depending on your specific needs
- DisplayPort interface that transmits both audio and video signals through a single connection to deliver versatile performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | PA32UCR-K |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Line | ProArt |
| Product Series | PA |
| Product Model | PA32UCR-K |
| Product Name | ProArt PA32UCR-K Widescreen LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 32" |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 5 ms |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.18450 mm x 0.18450 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Mount Type | Wall Mountable |
| HDCP Supported | Yes |
| Features | HDR10,sRGB,VESA DisplayHDR 1000,Anti-glare,SmartContrast,Flicker-free,High Dynamic Range (HDR),Trace Free Technology,6-axis Color Adjustment,QuickFit Plus,Picture by Picture,Picture in Picture,Low Blue Light,Cable Lock Slot,Wide Viewing Angle,Ergonomic Design,Eye-Care |
| Horizontal Frequency | 40 kHz to 144 kHz |
| Vertical Frequency | 30 Hz to 60 Hz |
| Stand Adjustments | Height,Pivot,Swivel,Tilt |
| Video | |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Brightness | 1000 cd/m² |
| Color Gamut | 99.5% Adobe RGB,98% DCI-P3,100% sRGB,87% Rec. 2020 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of USB Ports | 4 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height | 16.77" (425.87 mm) |
| Width | 28.62" (726.88 mm) |
| Depth | 2.70" (68.68 mm) |
| Height with Stand | 23.79" (604.15 mm) |
| Width with Stand | 28.62" (726.88 mm) |
| Depth with Stand | 9.65" (245 mm) |
| Weight (Approximate) | 16.98 lb (7700 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 27.12 lb (12300 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]