Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus ROG Strix 15.6 Inch Full HD Gaming Notebook AMD Ryzen 7 16 GB 512 SSD Eclipse Gray Mm G513IC-DS71-CA
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Strix G15 G513IC-DS71-CA Gaming Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
Processor Manufacturer: AMD
Processor Type: Ryzen 7
Processor Model: 4800H
Processor Speed: 2.90 GHz
Maximum Turbo Speed: 4.20 GHz
Chipset Manufacturer: AMD
Total Installed System Memory: 16 GB
System Memory Technology: DDR4 SDRAM
Installed Slot Memory Configuration: 2 x 8GB
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 512 GB
SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express
Optical Drive Type: No
Screen Size: 15.6"
Screen Mode: Full HD
Screen Resolution: 1920 x 1080
Touchscreen: No
Graphics Controller Manufacturer: NVIDIA
Graphics Controller Model: GeForce RTX 3050
Graphics Memory Capacity: 4 GB
Graphics Memory Technology: GDDR6
Graphics Memory Accessibility: Dedicated
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Ethernet Technology: Ethernet
Bluetooth: Yes
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 4
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 3
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 1
Network (RJ-45): Yes
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 10 Home
Keyboard Backlight: Yes
Number of Cells: 4-cell
Maximum Power Supply Wattage: 200 W
Product Color: Eclipse Gray
Height: 1" (25.40 mm)
Width: 13.90" (353.06 mm)
Depth: 10.20" (259.08 mm)
Weight (Approximate): 4.60 lb (2086.52 g)
Package Contents:
Features: Anti-glare Screen
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
- 15.6" display with 1920 x 1080 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- Windows 10 Home is ideal for home and office environments, offering enhanced 2 x 2 snapping to increase desktop productivity
- The NVIDIA GeForce RTX 3050 4 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | G513IC-DS71-CA |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus ROG |
| Product Line | Strix G15 |
| Product Series | G513 |
| Product Model | G513IC-DS71-CA |
| Product Name | Strix G15 G513IC-DS71-CA Gaming Notebook |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Model | 4800H |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Memory | |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Optical Drive Type | No |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3050 |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 200 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Eclipse Gray |
| Height | 1" (25.40 mm) |
| Width | 13.90" (353.06 mm) |
| Depth | 10.20" (259.08 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.60 lb (2086.52 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Asus Power Adapter - 230 W |
| SKU | 90XB05IN-MPW020 |
| Sale Price | $145.57 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]