Asus ROG Strix 27 Class WQHD Gaming Monitor 16 9 Fast IPS Viewable Billion Black LCD X XG27AQMR
SKU: XG27AQMR
UPC: 195553996501
(No reviews) Write a Review
Warranty Information: 3 Year
Condition: New
Width: 61.48 (cm)
Height: 36.71 (cm)
Depth: 6.01 (cm)
Ask for ETA! 🗨️
Logo cards
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
    Number of Screens: 1
    Screen Size Class: 27"
    Viewable Screen Size: 27"
    Screen Mode: WQHD
    Panel Technology: Fast IPS
    Response Time: 1 ms
    Response Time Details: 1 ms GTG
    Aspect Ratio: 16:9
    Pixel Pitch: 0.23300 mm x 0.23300 mm
    Horizontal Viewing Angle: 178°
    Vertical Viewing Angle: 178°
    Mount Type: Tripod,Wall Mountable
    HDCP Supported: Yes
    Horizontal Frequency: 30 kHz to 255 kHz - HDMI,30 kHz to 255 kHz - DisplayPort
    Vertical Frequency: 48 Hz to 300 Hz - DisplayPort,48 Hz to 144 Hz - HDMI
    Stand Adjustments: Tilt,Pivot,Swivel,Height
    Maximum Resolution: 2560 x 1440
    Standard Refresh Rate: 300 Hz
    Color Supported: 1.073 Billion Colors
    Native Contrast Ratio: 1,000:1
    Brightness: 600 cd/m²
    Tearing Prevention Technology: FreeSync Premium Pro/G-sync Compatible
    HDMI: Yes
    USB: Yes
    DisplayPort: Yes
    Number of DisplayPorts: 1
    Number of USB Ports: 2
    Built-in Devices: USB Hub
    VESA Mount Compatible: Yes
    Color Family: Black
    Height: 14.45" (367.12 mm)
    Width: 24.21" (614.81 mm)
    Depth: 2.37" (60.12 mm)
    Height with Stand: 20.05" (509.32 mm)
    Width with Stand: 24.21" (614.81 mm)
    Depth with Stand: 10.43" (264.93 mm)
    Weight (Approximate): 9.63 lb (4370 g)
    Weight with Stand (Approximate): 16.12 lb (7310 g)
    Package Contents:
    • Strix XG27AQMR Gaming LCD Monitor
    • Color pre-calibration report
    • DisplayPort cable
    • HDMI cable
    • Power adapter
    • Power cord
    • Quick start guide
    • ROG pouch
    • ROG sticker
    • USB 3.0 cable
    • Warranty Card
    Energy Star: Yes
    Limited Warranty: 3 Year
[custom-highlights]
  • View your content easily in well lit areas with 600 cd/m² brightness
[/custom-highlights]
[custom-specifications]
Specifications
ManufacturerASUS Computer International
Manufacturer Part NumberXG27AQMR
Manufacturer Website Addresshttp://www.asus.com
Brand NameAsus ROG
Product LineStrix
Product ModelXG27AQMR
Product NameStrix XG27AQMR Gaming LCD Monitor
Product TypeGaming LCD Monitor
Technical Information
Number of Screens1
Screen Size Class27"
Viewable Screen Size27"
Screen ModeWQHD
Panel TechnologyFast IPS
Response Time1 ms
Response Time Details1 ms GTG
Aspect Ratio16:9
Horizontal Viewing Angle178°
Vertical Viewing Angle178°
HDCP SupportedYes
Video
Maximum Resolution2560 x 1440
Standard Refresh Rate300 Hz
Native Contrast Ratio1,000:1
Brightness600 cd/m²
Interfaces/Ports
HDMIYes
USBYes
DisplayPortYes
Number of DisplayPorts1
Number of USB Ports2
Built-in Devices
Built-in DevicesUSB Hub
Physical Characteristics
VESA Mount CompatibleYes
Color FamilyBlack
Height14.45" (367.12 mm)
Width24.21" (614.81 mm)
Depth2.37" (60.12 mm)