Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus ROG Strix 27 Class WQHD Gaming Monitor 16 9 Fast IPS Viewable Billion Black LCD X XG27AQMR
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Strix XG27AQMR Gaming LCD Monitor
- Color pre-calibration report
- DisplayPort cable
- HDMI cable
- Power adapter
- Power cord
- Quick start guide
- ROG pouch
- ROG sticker
- USB 3.0 cable
- Warranty Card
Number of Screens: 1
Screen Size Class: 27"
Viewable Screen Size: 27"
Screen Mode: WQHD
Panel Technology: Fast IPS
Response Time: 1 ms
Response Time Details: 1 ms GTG
Aspect Ratio: 16:9
Pixel Pitch: 0.23300 mm x 0.23300 mm
Horizontal Viewing Angle: 178°
Vertical Viewing Angle: 178°
Mount Type: Tripod,Wall Mountable
HDCP Supported: Yes
Features: OverDrive,Extreme Low Motion Blur (ELMB),VESA DisplayHDR 600,High Dynamic Range (HDR),Shadow Boost,GameVisual,GamePlus,Flicker-free,Low Blue Light,Anti-glare,Trace Free Technology,DisplayWidget Lite,Cable Lock Slot
Horizontal Frequency: 30 kHz to 255 kHz - HDMI,30 kHz to 255 kHz - DisplayPort
Vertical Frequency: 48 Hz to 300 Hz - DisplayPort,48 Hz to 144 Hz - HDMI
Stand Adjustments: Tilt,Pivot,Swivel,Height
Maximum Resolution: 2560 x 1440
Standard Refresh Rate: 300 Hz
Color Supported: 1.073 Billion Colors
Native Contrast Ratio: 1,000:1
Brightness: 600 cd/m²
Tearing Prevention Technology: FreeSync Premium Pro/G-sync Compatible
HDMI: Yes
USB: Yes
DisplayPort: Yes
Number of DisplayPorts: 1
Number of USB Ports: 2
Built-in Devices: USB Hub
VESA Mount Compatible: Yes
Color Family: Black
Height: 14.45" (367.12 mm)
Width: 24.21" (614.81 mm)
Depth: 2.37" (60.12 mm)
Height with Stand: 20.05" (509.32 mm)
Width with Stand: 24.21" (614.81 mm)
Depth with Stand: 10.43" (264.93 mm)
Weight (Approximate): 9.63 lb (4370 g)
Weight with Stand (Approximate): 16.12 lb (7310 g)
Package Contents:
Energy Star: Yes
Limited Warranty: 3 Year
- Fast-moving action and dramatic sequences will be rendered smoothly without the annoying effects of smearing or ghosting with 1 ms response time
- View your content easily in well lit areas with 600 cd/m² brightness
- Four times the resolution of HD with WQHD mode, permits you to have more multimedia content shown without any delay with amplified efficiency
- 16:9 widescreen resolution perfect for watching movies, playing video games and getting on with office work
- Features HDMI input to get connected with the top of the line PCs, Blu-ray players, and cutting edge gaming consoles
- DisplayPort interface that transmits both audio and video signals through a single connection to deliver versatile performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | XG27AQMR |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus ROG |
| Product Line | Strix |
| Product Model | XG27AQMR |
| Product Name | Strix XG27AQMR Gaming LCD Monitor |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Screen Mode | WQHD |
| Panel Technology | Fast IPS |
| Response Time | 1 ms |
| Response Time Details | 1 ms GTG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.23300 mm x 0.23300 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Mount Type | Tripod,Wall Mountable |
| HDCP Supported | Yes |
| Features | OverDrive,Extreme Low Motion Blur (ELMB),VESA DisplayHDR 600,High Dynamic Range (HDR),Shadow Boost,GameVisual,GamePlus,Flicker-free,Low Blue Light,Anti-glare,Trace Free Technology,DisplayWidget Lite,Cable Lock Slot |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 255 kHz - HDMI,30 kHz to 255 kHz - DisplayPort |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 300 Hz - DisplayPort,48 Hz to 144 Hz - HDMI |
| Stand Adjustments | Tilt,Pivot,Swivel,Height |
| Video | |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 300 Hz |
| Color Supported | 1.073 Billion Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium Pro/G-sync Compatible |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color Family | Black |
| Height | 14.45" (367.12 mm) |
| Width | 24.21" (614.81 mm) |
| Depth | 2.37" (60.12 mm) |
| Height with Stand | 20.05" (509.32 mm) |
| Width with Stand | 24.21" (614.81 mm) |
| Depth with Stand | 10.43" (264.93 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.63 lb (4370 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 16.12 lb (7310 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]