Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Axiom Gigabit Ethernet Card - PCI Express x1 - 1 Gbit/s Data Transfer Rate - Intel NHI350AM2 - Optical Fiber - Multi-mode - 1000Base-X (PCIE-1SFPSX-X1-AX)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Gigabit Ethernet Card
- Full Height and Half Height Mounting Brackets
- 1 x 1000GBase-SX SFP Transceiver
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: NHI350AM2
Host Interface: PCI Express x1
Total Number of Expansion Slots: 1
Expansion Slot Type: SFP (mini-GBIC)
Media Type Supported: Optical Fiber
Fiber Mode Supported: Multi-mode
Maximum Data Transfer Rate: 1 Gbit/s
Network Technology: 1000Base-X
Form Factor: Plug-in Card
Height: 5.08" (129 mm)
Width: 0.47" (12 mm)
Depth: 2.68" (68 mm)
Weight (Approximate): 2.40 oz (68.04 g)
Package Contents:
Device Supported: Server,Workstation
Limited Warranty: 3 Year
- Enjoy the super fast Gigabit Ethernet connection by inserting this Gigabit Ethernet card into your computer
- This 250MB/s bandwidth adapter is ideal for PCs with PCI Express x1 slots, ensuring top level network connectivity for your desktops
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provides data transmission rates par excellence between servers and network components
- With the 1000Base-X technology get up to 1000Mbps data transfer rate over the supported network cable
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Manufacturer Part Number | PCIE-1SFPSX-X1-AX |
| Manufacturer Website Address | http://search.axiomupgrades.com |
| Brand Name | Axiom |
| Product Name | Gigabit Ethernet Card |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Technical Information | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | NHI350AM2 |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express x1 |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 1000Base-X |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 5.08" (129 mm) |
| Width | 0.47" (12 mm) |
| Depth | 2.68" (68 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz (68.04 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Server,Workstation |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]