Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Axiom UX10 1.92 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - PCI Express NVMe (PCI Express NVMe 4.0 x4) - Data Center Device Supported - 1 - (SSDUX10DJ1T9-AX)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 1.92 TB
Encryption Standard: 256-bit AES
Random 4KB Read: 850000IOPS
Random 4KB Write: 130000IOPS
Endurance (DWPD): 1
Endurance (TBW): 3504 TB
Maximum Sequential Read: 6.64 GB/s
Maximum Sequential Write: 2.64 GB/s
Mean Time Between Failures (MTBF): 228.2 Year
Drive Interface: PCI Express NVMe
Drive Interface Standard: PCI Express NVMe 4.0 x4
Drive Type: Internal
Form Factor: 2.5"
Hot Swappable: Yes
Device Supported: Data Center
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: 5 Year
- Store as many documents, pictures and videos as you need with 1.92 TB capacity
- With PCI Express NVMe 4.0 x4 interface get superb reliability and high-speed data transfer
- With 256-bit AES encryption protect all your valuable data and keep your personal files safe & secure
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Manufacturer Part Number | SSDUX10DJ1T9-AX |
| Manufacturer Website Address | http://search.axiomupgrades.com |
| Brand Name | Axiom |
| Product Series | UX10 |
| Product Name | 1.92TB Enterprise U.2 PCIe X4 SSD for Dell |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1.92 TB |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Drive Performance | |
| Random 4KB Read | 850000IOPS |
| Random 4KB Write | 130000IOPS |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Endurance (TBW) | 3504 TB |
| Maximum Sequential Read | 6.64 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 2.64 GB/s |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 228.2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Hot Swappable | Yes |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Data Center |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]