Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Black Box PoE Ethernet Extender Kit (LBPS01A-KIT)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 1 x VDSL2 PoE Ethernet Extender PSE (PSE Unit)
- 1 x VDSL2 PoE Ethernet Extender PSE (Standard Unit)
- 1 x 12V DC, 2A Power Adapter for VDSL2 PoE Ethernet Extender, PSE (PSE Unit)
- 1 x 5V DC, 1A Power Adapter for VDSL2 PoE Ethernet Extender, PSE (Standard Unit)
- 1 x CD Containing the User's Manual
- Kit includes two extenders-one of which acts as PoE power source equipment (PSE), the other is a standard extender.
- Extends 10BASE-T/100BASE-TX Ethernet across ordinary voice-grade copper wire.
- Supports 100-Mbps downstream and 60-Mbps upstream for distances up to 500 feet (152.4 m).
- Supports distances of up to 4000 feet (1219 m) at 28/0.3 Mbps.
- Autosensing, autonegotiating 10-/100-Mbps Ethernet port.
- Auto MDI/MDI-X means you never need a crossover cable on the Ethernet side.
- DIP switches for master/slave configuration.
- Low latency for video and voice applications.
Height: 0.80" (20.32 mm)
Width: 4.70" (119.38 mm)
Depth: 3.50" (88.90 mm)
Package Contents:
Additional Information:
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: 1 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | LBPS01A-KIT |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Name | PoE Ethernet Extender Kit |
| Product Type | Network Extender |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.80" (20.32 mm) |
| Width | 4.70" (119.38 mm) |
| Depth | 3.50" (88.90 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf3
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]