Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Cisco ASR 9910 8 Line Card Slot Chassis - 8 - 1 Year (ASR-9910)
SKU:
ASR-9910
UPC:
882658843464
MSRP:
$111,791.91
$111,791.91
$70,945.99
Save:
$40,845.92 (36.54%)
Warranty Information:
1 Year
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Total Number of Expansion Slots: 8
Redundant Power Supply Supported: Yes
Limited Warranty: 1 Year
- With the versatile chassis, build a network that suits your needs by installing multiple modules and have more flexibility in expanding your router when required
- Built-in power supply to ensure all components are being supplied with accurate voltage
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | ASR-9910 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Series | ASR 9000 |
| Product Model | ASR 9910 |
| Product Name | ASR 9910 8 Line Card Slot Chassis |
| Product Type | Router Chassis |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 8 |
| Power Description | |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Cisco Power Module |
| SKU | A9K-AC-PEM-V3= |
| Sale Price | $1785.95 |
| Product | Cisco DC Power Supply, 2100W - 2.10 kW |
| SKU | PWR-2KW-DC-V2 |
| Sale Price | $2941.95 |
| Product | Cisco ASR 9000 Series Aggregation Services Router DC Power Enclosure Module Version 3 |
| SKU | A9K-DC-PEM-V3 |
| Sale Price | $1785.95 |
| Product | Cisco - Service - 8 x 5 x Next Business Day - Technical |
| SKU | CON-SSSNT-ASR9910A |
| Sale Price | $6234.95 |
| Product | Cisco 6KW AC Power Module Version 3 - 6 kW |
| SKU | PWR-6KW-AC-V3= |
| Sale Price | $5882.95 |
[/custom-options]
Cisco ASR 9910 8 Line Card Slot Chassis - 8 - 1 Year (ASR-9910)
MSRP:
$111,791.91
$111,791.91
$70,945.99
Save:
$40,845.92 (36.54%)
Out of stock