Cisco Business CBS250-8PP-D Ethernet Switch - 8 Ports - Manageable - Gigabit Ethernet - 10/100/1000Base-T - Refurbished - 3 Layer - W (CBS250-8PP-D-NA-RF)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Total Number of Network Ports: 8
Network (RJ-45): Yes
Port/Expansion Slot Details: 8 x Gigabit Ethernet PoE+
Media Type Supported: Twisted Pair
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Network Technology: 10/100/1000Base-T
Layer Supported: 3
Manageable: Yes
PoE (RJ-45) Port: Yes
PoE Budget: 45 W
Power Source: Power Adapter
Power Consumption: 10.10 W
Form Factor: Desktop
Height: 1.18" (30 mm)
Width: 6.30" (160 mm)
Depth: 5.04" (128 mm)
Weight (Approximate): 1.23 lb (560 g)
- Quickly and easily set up a wired network with 8 networking ports
- Supports layer 3 switching for enhanced performance and usability
- The desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | CBS250-8PP-D-NA-RF |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Line | Business |
| Product Series | 250 |
| Product Model | CBS250-8PP-D |
| Product Name | Business CBS250-8PP-D Ethernet Switch |
| Product Condition | Refurbished |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Gigabit Ethernet PoE+ |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| PoE Budget | 45 W |
| Power Source | Power Adapter |
| Power Consumption | 10.10 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 1.18" (30 mm) |
| Width | 6.30" (160 mm) |
| Depth | 5.04" (128 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.23 lb (560 g) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]