Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HPE ProLiant DL320 G11 1U Rack Server - 1 Xeon Gold 5416S 2 GHz - 64 GB RAM - NVMe Controller - Intel C741 Chip - 1 Processor Support (P69302-005)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ProLiant DL320 G11 Server
- Rail Kit
- 6-foot IEC C-13/C-14 Jumper Cord
- UEFI Secure Boot and Secure Start support
- Tamper-free updates - components digitally signed and verified
- Immutable Silicon Root of Trust
- Ability to rollback firmware
- FIPS 140-2 validation
- Secure erase of NAND/User data
- Common Criteria certification
- Configurable for PCI DSS compliance
- Embedded TPM (Trusted Platform Module) 2.0. Excluded for shipments to China.
- Advanced Encryption Standard (AES) and Triple Data Encryption Standard (3DES) on browser
- Bezel Locking Kit option
- Support for Commercial National Security Algorithms (CNSA)
- Chassis Intrusion detection option
- Secure Recovery - recover critical firmware to a known good state on detection of compromised firmware
Number of Processors Supported: 1
Number of Processors Installed: 1
Processor Type: Xeon Gold
Processor Generation: 4th Gen
Processor Model: 5416S
Processor Core: Hexadeca-core (16 Core)
Processor Speed: 2 GHz
Cache: 30 MB
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: C741
Standard Memory: 64 GB
Maximum Memory Supported: 2.04 TB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Total Number of Memory Slots: 16
Number of Occupied Memory Slots: 2
Error Checking: ECC
Signal Processing: Registered (Buffered)
Controller Type: NVMe
Controller Model: NS204i-u
Number of Total Expansion Bays: 9
Number of Internal 2.5" Bays: 8
Number of Media Drive Bays: 1
Number of SFF Bays: 8
Hot Swappable Bays: Yes
Total Number of Expansion Slots: 2
PCI Express Details: 1 x16 FHHL PCIe Gen5; 1 OCP 3.0 Slot as default. 1 x16 FHHL PCIe Gen5 optional
Graphics Memory Capacity: 16 MB
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Total Number of USB Ports: 4
Network (RJ-45): Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
VGA: Yes
Remote Management: Yes
Remote Management Controller: HPE iLO6
Operating System Supported: Windows Server,Red Hat Enterprise Linux,SuSE Linux Enterprise Server,Ubuntu,Oracle Linux,Citrix XenServer,CentOS
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Number of Power Supplies Supported: 2
Number of Power Supplies Installed: 2
Plug/Connector Type: C13/C14
Maximum Power Supply Wattage: 800 W
Redundant Power Supply: Yes
Hot Swappable Power Supply: Yes
Package Contents:
Security Features:
Energy Star: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Energy Efficiency Certification: ENERGY STAR 4.0
Energy Efficiency Compliance: Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9)
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Form Factor: Rack
Rack Height: 1U
Height: 1.69" (42.80 mm)
Width: 17.11" (434.60 mm)
Depth: 23.82" (605.10 mm)
Weight (Approximate): 36.84 lb (16710 g)
Limited Warranty: 3 Year
Additional Warranty Information:
3-year parts, 3-year labor, 3-year onsite support with next business day response.
- 1 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- 64 GB powerful memory for any computational task
- 800 W power supply unit (PSU) fulfills system power needs, ensuring smooth operation under heavy workloads
- Xeon Gold 2 GHz processor handles computing tasks effectively for better productivity
- Rack form factor delivers added reliability and structural integrity, supporting consistent performance in enterprise setups
- 4th Gen server generation improves power efficiency and ensures long-lasting reliability
- With DDR5 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- Gigabit Ethernet is ideal for frequent large file transfers, such as backups and replication, ensuring smooth and efficient operations
- 2 Network (RJ-45) Ports simplify integration and enable powered devices in areas without dedicated electrical circuits
- 4 USB ports provide a refined design and safer connectivity, ensuring reliable and secure device connections every time
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | P69302-005 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Brand Name | HPE |
| Product Line | ProLiant |
| Product Series | DL320 G11 |
| Product Name | ProLiant DL320 G11 Server |
| Product Type | Server |
| Processor | |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Type | Xeon Gold |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Model | 5416S |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Cache | 30 MB |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| Memory | |
| Standard Memory | 64 GB |
| Maximum Memory Supported | 2.04 TB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 16 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Controllers | |
| Controller Type | NVMe |
| Controller Model | NS204i-u |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 9 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of Media Drive Bays | 1 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| PCI Express Details | 1 x16 FHHL PCIe Gen5; 1 OCP 3.0 Slot as default. 1 x16 FHHL PCIe Gen5 optional |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| VGA | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO6 |
| Operating System | |
| Operating System Supported | Windows Server,Red Hat Enterprise Linux,SuSE Linux Enterprise Server,Ubuntu,Oracle Linux,Citrix XenServer,CentOS |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Security Features |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 4.0 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.69" (42.80 mm) |
| Width | 17.11" (434.60 mm) |
| Depth | 23.82" (605.10 mm) |
| Weight (Approximate) | 36.84 lb (16710 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3-year parts, 3-year labor, 3-year onsite support with next business day response. |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | HPE NVIDIA L4 Graphic Card - 24 GB GDDR6 - Half-height/Low-profile - PCI Express 5.0 |
| SKU | S0K89C |
| Sale Price | $10574.95 |
| Product | HPE 1.92 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - SAS (12Gb/s SAS) - Mixed Use - Server Device Supported - 3 DWPD - Hot Pluggable |
| SKU | P40511-B21 |
| Sale Price | $20236.95 |
| Product | HPE Microsoft Windows Server 2022 - 5 Users CAL - English, German, Spanish, French, Italian, Dutch, Russian, Japanese, Czech, Polish, Portuguese, ... - PC |
| SKU | P46215-B21 |
| Sale Price | $400.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]