Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HPE ProLiant DL380 G11 2U Rack Server - 1 Xeon Silver 4510 2.40 GHz - 64 GB RAM - 960 GB SSD - (2 x 480GB) SSD Configuration - Intel - (P71679-005)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ProLiant DL380 G11 Server
- 6-foot IEC C-13/C-14 Jumper Cord
- ProLiant DL3XX Gen11 Easy Install Rail 3 Kit
- Secure Boot and Secure Start enable for enhanced security
- Embedded UEFI Shell
- Operating system specific functionality
- Mass Configuration Deployment Tool using iLO RESTful API that is Redfish API Conformant
- Support for > 2.2 TB (using GPT) boot drives
- PXE boot support for IPv6 networks
- USB 3.0 Stack
- Workload Profiles for simple performance optimization
Number of Processors Supported: 2
Number of Processors Installed: 1
Processor Type: Xeon Silver
Processor Generation: 5th Gen
Processor Model: 4510
Processor Core: Dodeca-core (12 Core)
Processor Speed: 2.40 GHz
Cache: 30 MB
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: C741
Standard Memory: 64 GB
Maximum Memory Supported: 8 TB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Number of Occupied Memory Slots: 2
Signal Processing: Registered (Buffered)
Number of Solid State Drives: 2
Total Solid State Drive Capacity: 960 GB
Solid State Drive Interface: Serial ATA
Controller Model: MR408i-o
RAID Supported: Yes
Number of Total Expansion Bays: 9
Number of Internal 2.5" Bays: 8
Number of SFF Bays: 8
Hot Swappable Bays: Yes
Total Number of Expansion Slots: 3
PCI Express Details: 3-slots (x8, x16, x8) as standard
Graphics Memory Capacity: 16 MB
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Total Number of USB Ports: 5
Number of USB 3.0 Ports: 2
Network (RJ-45): Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
VGA: Yes
Remote Management: Yes
Remote Management Controller: HPE iLO 6
Operating System Supported: Windows Server,Red Hat Enterprise Linux,SuSE Linux Enterprise Server,Oracle Linux,Ubuntu Server
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Number of Power Supplies Supported: 2
Number of Power Supplies Installed: 2
Plug/Connector Type: C13/C14
Maximum Power Supply Wattage: 1 kW
Redundant Power Supply: Yes
Hot Swappable Power Supply: Yes
Package Contents:
Security Features:
Energy Star: Yes
Energy Efficiency Certification: ENERGY STAR 3.0
Energy Efficiency Compliance: Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9)
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Form Factor: Rack
Rack Height: 2U
Height: 3.44" (87.50 mm)
Width: 17.64" (448 mm)
Depth: 28.62" (727 mm)
Weight (Approximate): 72.75 lb (33000 g)
Limited Warranty: 3 Year
Additional Warranty Information: 3-year parts, 3-year labor, 3-year onsite support with next business day response.
- 2 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 64 GB memory, you can multitask between applications smoothly
- 960 GB SSD provides room for essential documents, favorite songs, movies, and pictures, ensuring smooth entertainment and work
- 1 kW power supply unit (PSU) fulfills system power needs, ensuring smooth operation under heavy workloads
- Xeon Silver 2.40 GHz processor handles computing tasks effectively for better productivity
- Rack form factor offers easy deployment and streamlined usage, enhancing operational efficiency in server environments
- RAID ensures data reliability, fault tolerance, and improved performance for critical workloads in enterprise environments
- 5th Gen server generation offers higher speeds and more threads for optimal system performance
- The DDR5 SDRAM memory technology ensures smooth data transfer between components, delivering consistent and reliable performance
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster speeds than standard Ethernet, providing high-performance uplinks for critical workloads
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | P71679-005 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Brand Name | HPE |
| Product Line | ProLiant |
| Product Series | DL380 G11 |
| Product Name | ProLiant DL380 G11 Server |
| Product Type | Server |
| Processor | |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Type | Xeon Silver |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Model | 4510 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Cache | 30 MB |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| Memory | |
| Standard Memory | 64 GB |
| Maximum Memory Supported | 8 TB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Storage | |
| Number of Solid State Drives | 2 |
| Total Solid State Drive Capacity | 960 GB |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA |
| Controllers | |
| Controller Model | MR408i-o |
| RAID Supported | Yes |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 9 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| PCI Express Details | 3-slots (x8, x16, x8) as standard |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| VGA | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO 6 |
| Operating System | |
| Operating System Supported | Windows Server,Red Hat Enterprise Linux,SuSE Linux Enterprise Server,Oracle Linux,Ubuntu Server |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Maximum Power Supply Wattage | 1 kW |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Security Features |
|
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 3.0 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.44" (87.50 mm) |
| Width | 17.64" (448 mm) |
| Depth | 28.62" (727 mm) |
| Weight (Approximate) | 72.75 lb (33000 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3-year parts, 3-year labor, 3-year onsite support with next business day response. |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | HPE 15.36 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - SAS (24Gb/s SAS) - Read Intensive - Server, Storage System Device Supported - 1 DWPD - Hot Pluggable |
| SKU | P49045-B21 |
| Sale Price | $97604.95 |
| Product | HPE Broadcom BCM57414 Ethernet 10/25Gb 2-port SFP28 OCP3 Adapter for HPE - PCI Express 3.0 x8 - 2 Port(s) - Optical Fiber - 25GBase-X - SFP28 - Mezzanine |
| SKU | P10115-B21 |
| Sale Price | $1729.95 |
| Product | HPE Slingshot SA210S Ethernet 200Gb 1-port PCIe NIC - PCI Express - 1 Port(s) - Plug-in Card |
| SKU | R4K46A |
| Sale Price | $3290.95 |
| Product | HPE Bezel Lock Kit |
| SKU | 875519-B21 |
| Sale Price | $130.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]