Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HPE P83315-005 ProLiant ML30 G11 4U Tower Server with Intel 6315P 2. 80GHz - 16GB RAM - 2TB HDD
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ProLiant ML30 Gen11 Server
- 6 ft/1.83m C-13 Power Cord
- UEFI Secure Boot and Secure Start support.
- Immutable Silicon Root of Trust
- FIPS 140-2 validation
- Common Criteria certification
- Configurable for PCI DSS compliance
- Advanced Encryption Standard (AES) and Triple Data Encryption Standard (3DES) on browser
- Support for Commercial National Security Algorithms (CNSA)
- iLO Security Modes
- Granular control over iLO interfaces
- Smart card (PIV/CAC) and Kerberos based 2-factor Authentication.
- Tamper-free updates - components digitally signed and verified.
- Secure Recovery - recover critical firmware to known good state on detection of compromised FW.
- Ability to rollback firmware
- Secure erase of NAND/User data
- TPM (Trusted Platform Module) 2.0
- Front bezel key-lock, standard
- Padlock slot, standard
- Kensington Lock slot, standard
- Intel® TXT (Trusted Execution Technology)
Number of Processors Supported: 1
Number of Processors Installed: 1
Processor Manufacturer: Intel
Processor Model: 6315P
Processor Core: Quad-core (4 Core)
Processor Speed: 2.80 GHz
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: C262
Standard Memory: 16 GB
Maximum Memory Supported: 128 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Total Number of Memory Slots: 4
Number of Occupied Memory Slots: 1
Error Checking: ECC
Signal Processing: Unregistered (Unbuffered)
Number of Hard Drives: 2
Total Hard Drive Capacity: 2 TB
Hard Drive Interface: Serial ATA/600
Hard Drive RPM: 7200
Controller Type: Serial ATA/600
Controller Model: Intel VROC
Number of Total Expansion Bays: 6
Number of External 5.25" Bays: 2
Number of 3.5" Bays: 4
Number of LFF Bays: 4
Hot Swappable Bays: Yes
Total Number of Expansion Slots: 4
Graphics Memory Capacity: 16 MB
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Total Number of USB Ports: 10
Number of USB 2.0 Ports: 1
Network (RJ-45): Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 4
VGA: Yes
DisplayPort: Yes
Operating System Supported: Windows Server,Red Hat Enterprise Linux,SuSE Linux Enterprise Server,Ubuntu
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Number of Power Supplies Supported: 2
Number of Power Supplies Installed: 1
Plug/Connector Type: C13
Maximum Power Supply Wattage: 350 W
Hot Swappable Power Supply: Yes
Package Contents:
Security Features:
Energy Star: Yes
Energy Efficiency Certification: ENERGY STAR 4.0
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Form Factor: Tower
Rack Height: 4U
Height: 14.50" (368.30 mm)
Width: 6.90" (175.26 mm)
Depth: 18.70" (474.98 mm)
Weight (Approximate): 27.34 lb (12400 g)
Limited Warranty: 3 Year
Additional Warranty Information:
Server Warranty includes 3-Year Parts, 1-Year Labor, 1-Year Onsite support with next business day response
- 1 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- 16 GB memory offers effective multitasking
- 1 x 350 W power supply unit (PSU) meets system power demands for stable and uninterrupted operations
- 2 TB HDD ensures enough room for multimedia and documents, so you can store and access everything without delays
- Tower form factor is ideal for internal apps, public websites, or secure data storage, offering reliable standalone performance
- The DDR5 SDRAM memory technology ensures smooth data transfer between components, delivering consistent and reliable performance
- Gigabit Ethernet is ideal for frequent large file transfers, such as backups and replication, ensuring smooth and efficient operations
- 4 Network (RJ-45) Ports allow Ethernet cables to transmit data and power simultaneously, reducing cabling complexity
- 10 USB ports provide a refined design and safer connectivity, ensuring reliable and secure device connections every time
- Quad-core (4 Core) processor core handles data efficiently for faster processing and better usability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | P83315-005 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Brand Name | HPE |
| Product Line | ProLiant |
| Product Series | ML30 G11 |
| Product Name | ProLiant ML30 Gen11 Server |
| Product Type | Server |
| Processor | |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | 6315P |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C262 |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unregistered (Unbuffered) |
| Storage | |
| Number of Hard Drives | 2 |
| Total Hard Drive Capacity | 2 TB |
| Hard Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Hard Drive RPM | 7200 |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Controller Model | Intel VROC |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 6 |
| Number of External 5.25" Bays | 2 |
| Number of 3.5" Bays | 4 |
| Number of LFF Bays | 4 |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Supported | Windows Server,Red Hat Enterprise Linux,SuSE Linux Enterprise Server,Ubuntu |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Plug/Connector Type | C13 |
| Maximum Power Supply Wattage | 350 W |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Security Features |
|
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 4.0 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4U |
| Height | 14.50" (368.30 mm) |
| Width | 6.90" (175.26 mm) |
| Depth | 18.70" (474.98 mm) |
| Weight (Approximate) | 27.34 lb (12400 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | Server Warranty includes 3-Year Parts, 1-Year Labor, 1-Year Onsite support with next business day response |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | HPE 32GB DDR5 SDRAM Memory Module - For Server - 32 GB (1 x 32GB) - DDR5-4800/PC5-38400 DDR5 SDRAM - 4800 MHz Dual-rank Memory - CL40 - 1.20 V - Unbuffered - 288-pin - DIMM |
| SKU | P64339-B21 |
| Sale Price | $11014.95 |
| Product | HPE 6 TB Hard Drive - 3.5" Internal - SATA (SATA/600) - 7200rpm - 1 Year Warranty - 1 |
| SKU | 861742-B21 |
| Sale Price | $1546.95 |
| Product | HPE PM893a 3.84 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA (SATA/600) - Read Intensive - 1 DWPD - Hot Pluggable |
| SKU | P63910-B21 |
| Sale Price | $22897.95 |
| Product | HPE Smart Storage Hybrid Capacitor with 260mm Cable Kit |
| SKU | P02381-B21 |
| Sale Price | $614.95 |
[/custom-options]