Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
iStarUSA D Storm Rack Mount Server Chassis With Black SEA Bezel And Zinc-coated Steel Elements Rack-mountable D-300SEA-BK-75S2UPD8
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Motherboard Supported: ATX,Micro ATX
Number of Fans Supported: 5
Number of Fans Installed: 1
Installed Fan Size: 2.36" (60 mm)
Number of External 5.25" Bays: 4
Number of External 3.5" Bays: 2
Number of Internal 3.5" Bays: 1
Number of Total Expansion Bays: 7
Total Number of Expansion Slots: 7
Total Number of USB Ports: 2
Power Supply Installed: Yes
Number of Power Supplies Installed: 2
Power Supply Wattage: 750 W
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: SECC,Zinc-coated Steel,Aluminum Alloy
Compatible Rack Unit: 3U
Form Factor: Rack-mountable
Height: 5.25" (133.30 mm)
Width: 19" (482.60 mm)
Depth: 20.80" (528.30 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Limited Warranty: 1 Year
- Supports micro ATX motherboard to provide a significant number of PCI slots, expansion slots and peripheral ports with enhanced heat dissipation capability
- 7 expansion bays allows for a tailor-made PC configuration
- Conveniently install a rack. 3U rack units to enable operational activities on the go.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | iStarUSA, Inc |
| Manufacturer Part Number | D-300SEA-BK-75S2UPD8 |
| Manufacturer Website Address | http://www.istarusa.com |
| Brand Name | iStarUSA |
| Product Line | D Storm |
| Product Model | D-300SEA-BK-75S2UPD8 |
| Product Name | D Storm D-300SEA-BK-75S2UPD8 Server Case with Black SEA Bezel |
| Product Type | Server Case |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported | ATX,Micro ATX |
| Number of Fans Supported | 5 |
| Number of Fans Installed | 1 |
| Installed Fan Size | 2.36" (60 mm) |
| Bays | |
| Number of External 5.25" Bays | 4 |
| Number of External 3.5" Bays | 2 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 1 |
| Number of Total Expansion Bays | 7 |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Power Description | |
| Power Supply Installed | Yes |
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Power Supply Wattage | 750 W |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | SECC,Zinc-coated Steel,Aluminum Alloy |
| Compatible Rack Unit | 3U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 5.25" (133.30 mm) |
| Width | 19" (482.60 mm) |
| Depth | 20.80" (528.30 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | iStarUSA DD-FANGUARD-8 Cooling Fan Guard - 3.15" (80 mm) Diameter |
| SKU | DD-FANGUARD-8 |
| Sale Price | $14.69 |
[/custom-options]