Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
iStorage diskAshur DT2 4 TB Desktop Hard Drive - 3.5" External - Thin Client Device Supported - USB 3.2 (Gen 1) Type A - 277 MB/s - (IS-DT2-256-4000-C-X)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Embedded Systems
- Citrix and VMware
Storage Capacity: 4 TB
Platform Supported: Linux,Mac,Android,PC
Encryption Standard: 256-bit
Maximum Read Transfer Rate: 277 MB/s
Maximum Write Transfer Rate: 271 MB/s
Wireless LAN: No
Host Interface: USB 3.2 (Gen 1) Type A
Drive Type: External
External Drive Type: Desktop
Form Factor: 3.5"
Durability: Dust Resistant,Water Resistant
Height: 7.30" (185.50 mm)
Width: 4.41" (112 mm)
Depth: 1.71" (43.50 mm)
Weight (Approximate): 2.73 lb (1238 g)
Device Supported: Thin Client
Compatibility:
Operating System Compatibility: Windows,Mac OS,Linux,ChromeOS,Android
TAA Compliant: Yes
- Government certified - The diskAshur DT2 is 140-2 Level 2 certified, FIPS 140-2 Level 3 certified, NCSC CPA, NLNCSA BSPA, NATO Restricted, and TAA Compliant. The diskAshur DT2 helps you ensure compliance with data regulations such as GDPR, CCPA, HIPAA.
- Simply enter a 7-15 digit PIN to authenticate and use as a normal USB flash drive. When the drive is disconnected, all data is encrypted using AES-XTS 256-bit hardware encryption (Software Free).
- Perfect solution for storing your personal/company data. All data transferred to the drive is encrypted in real time & protected from unauthorised access even if the device is lost or stolen! Universal mains adapter & protective carry case included.
- The diskAshur DT2 will work on any device with a USB port, no software is required. Compatible with: MS Windows, macOS, Linux, Chrome, Android, Thin Clients, Zero Clients, Embedded Systems, Citrix and VMware.
- Transfer your files in seconds Lightning fast backwards compatible USB 3.2 data transfer speeds. Up to 277MB/s Read speeds Up to 271MB/s Write speeds.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | iStorage/Kanguru |
| Manufacturer Part Number | IS-DT2-256-4000-C-X |
| Manufacturer Website Address | https://istorage-uk.com/ |
| Brand Name | iStorage |
| Product Line | diskAshur DT2 |
| Product Name | diskAshur DT2 Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 4 TB |
| Platform Supported | Linux,Mac,Android,PC |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 277 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 271 MB/s |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type A |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Desktop |
| Form Factor | 3.5" |
| Durability | Dust Resistant,Water Resistant |
| Height | 7.30" (185.50 mm) |
| Width | 4.41" (112 mm) |
| Depth | 1.71" (43.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.73 lb (1238 g) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Thin Client |
| Compatibility |
|
| Operating System Compatibility | Windows,Mac OS,Linux,ChromeOS,Android |
| TAA Compliant | Yes |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]