Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
iStorage diskAshur M2 500 GB Portable Rugged Solid State Drive - M.2 2280 External - Thin Client Device Supported - USB 3.2 (Gen 1) - (IS-DAM2-256-500)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- diskAshur M2 Portable SSD
- Protective Sleeve
- Protective Carry Case
- USB C & USB A Cables
- Quick Start Guide
- Product Disclaimer
- Embedded Systems
- Citrix and VMware
Storage Capacity: 500 GB
Platform Supported: Linux,Mac,Android,PC
Encryption Standard: 256-bit AES
Maximum Read Transfer Rate: 370 MB/s
Maximum Write Transfer Rate: 370 MB/s
Wireless LAN: No
Host Interface: USB 3.2 (Gen 1)
Rugged: Yes
Drive Type: External
External Drive Type: Portable
Form Factor: M.2 2280
Durability: Shock Proof,Crush Proof,Water Resistant,Water Proof,Dust Resistant,Dust Proof
Height: 4.37" (111 mm)
Width: 1.77" (45 mm)
Depth: 0.47" (12 mm)
Weight (Approximate): 3.03 oz (86 g)
Package Contents:
Device Supported: Thin Client
Compatibility:
Operating System Compatibility: Windows,Mac OS,Linux,ChromeOS,Android
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: 36 Month
Additional Warranty Information:
36-month Return to Base
- Government certified: FIPS 140-3 Level 3 compliant. The diskAshur M2 helps you ensure compliance with data regulations such as GDPR, CCPA, HIPAA.
- Easy to use: Simply enter a 7-15 digit PIN to authenticate and use as a normal portable SSD. When the drive is disconnected, all data is encrypted using AES-XTS 256-bit hardware encryption (no software required).
- Rugged, Shockproof & Crushproof: The diskAshur M2 is extremely rugged, surviving a drop of up to 4m onto a concrete surface. The drive is also crushproof, withstands the weight of a 2.7 ton vehicle.
- No need to worry about spills: The drive's IP68 accreditation means it will survive being submerged under 1.5m of water for 30 minutes and deemed fit enough to withstand dust, dirt and sand.
- Slim & sleek design: Lightweight and smaller than the size of a phone, making it ultra-portable.
- Transfer your files in seconds Lightning fast backwards compatible USB 3.2 data transfer speeds. Up to 370MB/s Read speeds Up to 370MB/s Write speeds
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | iStorage/Kanguru |
| Manufacturer Part Number | IS-DAM2-256-500 |
| Manufacturer Website Address | https://istorage-uk.com/ |
| Brand Name | iStorage |
| Product Line | diskAshur M2 |
| Product Name | diskAshur M2 Portable SSD |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 500 GB |
| Platform Supported | Linux,Mac,Android,PC |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 370 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 370 MB/s |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) |
| Physical Characteristics | |
| Rugged | Yes |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Durability | Shock Proof,Crush Proof,Water Resistant,Water Proof,Dust Resistant,Dust Proof |
| Height | 4.37" (111 mm) |
| Width | 1.77" (45 mm) |
| Depth | 0.47" (12 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.03 oz (86 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Thin Client |
| Compatibility |
|
| Operating System Compatibility | Windows,Mac OS,Linux,ChromeOS,Android |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 36 Month |
| Additional Warranty Information | 36-month Return to Base |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]