Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
JAR Systems Adapt6 USB-C Charging Station - Up to 14" Screen Support - 13.70" (347.98 mm) Height x 9" (228.60 mm) Width x 15.50" mm) - (ADAPT6-USBC)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 6-Bay Station Enclosure
- 1 x 6-Port Quick-Sense USB-C Charging Hub
- 6 x USB-C Male to USB-C Male Coiled Connector Cables
- 2 x Keys
Maximum Screen Size Supported: 14"
Application/Usage: Notebook,Tablet,Chromebook,School,Office,Healthcare,Power Bank
Features: USB Charging Port,Portable,USB Hub,Handle,Locking Door,Padlock,Security Slot,Removable Door,Durable,Removable Divider,Cable Lock
Power Source: AC Power
Product Color: Cool Gray
Product Material: Aluminum
Form Factor: Wall Mountable
Height: 13.70" (347.98 mm)
Width: 9" (228.60 mm)
Depth: 15.50" (393.70 mm)
Weight (Approximate): 19 lb (8618.26 g)
Package Contents:
Limited Warranty: Lifetime
- charging cabinet - Built to fit your needs and keep your equipment safe and organized
- charging cabinet - Perfect in size to make viewing extremely comfortable. Also, supports up to 14"
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | JAR Systems, LLC |
| Manufacturer Part Number | ADAPT6-USBC |
| Manufacturer Website Address | http://www.jar-systems.com |
| Brand Name | JAR Systems |
| Product Line | Adapt6 |
| Product Name | Adapt6 USB-C Charging Station |
| Product Type | Charging Cabinet |
| Technical Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 14" |
| Application/Usage | Notebook,Tablet,Chromebook,School,Office,Healthcare,Power Bank |
| Features | USB Charging Port,Portable,USB Hub,Handle,Locking Door,Padlock,Security Slot,Removable Door,Durable,Removable Divider,Cable Lock |
| Power Description | |
| Power Source | AC Power |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Cool Gray |
| Product Material | Aluminum |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 13.70" (347.98 mm) |
| Width | 9" (228.60 mm) |
| Depth | 15.50" (393.70 mm) |
| Weight (Approximate) | 19 lb (8618.26 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]