Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Juniper Ethernet Switch 48 Ports Manageable 10 Gigabit 25 EX4100-48P
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- EX4100-48P Ethernet Switch
- 1 x JPSU-920-AC-AFO
Total Number of Network Ports: 48
Network (RJ-45): Yes
Uplink Port: Yes
Modular: Yes
Stack Port: Yes
Port/Expansion Slot Details: 48 x Gigabit Ethernet PoE+,4 x 10 Gigabit Ethernet Uplink,4 x 25 Gigabit Ethernet Stack
Media Type Supported: Optical Fiber,Twisted Pair
Ethernet Technology: 10 Gigabit Ethernet,Gigabit Ethernet,25 Gigabit Ethernet
Network Technology: 10/100/1000Base-T,10GBase-X,25GBase-X
Total Number of Expansion Slots: 8.0
Expansion Slot Type: SFP+,SFP28
Number of SFP+ Slots: 4
Layer Supported: 3
Networking Standards: IEEE 802.3bt,IEEE 802.3af,IEEE 802.3at,IEEE 802.1ae,IEEE 802.11ax,IEEE 802.1ab,IEEE 802.1ak,IEEE 802.1p,IEEE 802.1Q,IEEE 802.1x,IEEE 802.3,IEEE 802.3u,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3z,IEEE 802.3ae,IEEE 802.3by,IEEE 802.3ax,IEEE 802.3ah,IEEE 802.1D,IEEE 802.1s,IEEE 802.1w,IEEE 802.3ad
Manageable: Yes
PoE (RJ-45) Port: Yes
PoE Budget: 740 W
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Power Source: Power Supply
Redundant Power Supply Supported: Yes
Number of Power Supplies Supported: 2
Compatible Rack Unit: 1U
Form Factor: Rack-mountable,Wall Mountable
Height: 1.72" (43.69 mm)
Width: 17.36" (440.94 mm)
Depth: 13.78" (350.01 mm)
Weight (Approximate): 10.27 lb (4660 g)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: Lifetime
- Cascade to other network devices through the uplink port to expand your local area network
- Stack port provides an easy and hassle-free way to extend your office network
- Quickly and easily set up a wired network with 48 networking ports
- Built-in power supply to ensure all components are being supplied with accurate voltage
- Can work as layer 3 routing for scalable network design
- Managed switch provides a reliable foundation for your network
- Optimize the performance of business networks with 10 Gigabit Ethernet connectivity
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provided high data transmission rates between servers and network components
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Juniper Networks, Inc |
| Manufacturer Part Number | EX4100-48P |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Brand Name | Juniper |
| Product Series | EX4100 |
| Product Model | EX4100-48P |
| Product Name | EX4100-48P Ethernet Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Modular | Yes |
| Stack Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 48 x Gigabit Ethernet PoE+,4 x 10 Gigabit Ethernet Uplink,4 x 25 Gigabit Ethernet Stack |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber,Twisted Pair |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet,Gigabit Ethernet,25 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T,10GBase-X,25GBase-X |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 8.0 |
| Expansion Slot Type | SFP+,SFP28 |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 3 |
| Networking Standards | IEEE 802.3bt,IEEE 802.3af,IEEE 802.3at,IEEE 802.1ae,IEEE 802.11ax,IEEE 802.1ab,IEEE 802.1ak,IEEE 802.1p,IEEE 802.1Q,IEEE 802.1x,IEEE 802.3,IEEE 802.3u,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3z,IEEE 802.3ae,IEEE 802.3by,IEEE 802.3ax,IEEE 802.3ah,IEEE 802.1D,IEEE 802.1s,IEEE 802.1w,IEEE 802.3ad |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| PoE Budget | 740 W |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable,Wall Mountable |
| Height | 1.72" (43.69 mm) |
| Width | 17.36" (440.94 mm) |
| Depth | 13.78" (350.01 mm) |
| Weight (Approximate) | 10.27 lb (4660 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Juniper Software EX Series Premium with Wired Assurance and Virtual Network Assistant (VNA) + NEXT DAY support - Subscription - Class 2 (24 ports) - 3 Year |
| SKU | S-EX-P-C2-3-ND |
| Sale Price | $3642.95 |
| Product | Juniper Software EX Series Advanced with Wired Assurance and Virtual Network Assistant (VNA) + CORE support - Subscription - Class 2 (24 ports) - 3 Year |
| SKU | S-EX-A-C2-3-COR |
| Sale Price | $1404.95 |
| Product | Juniper Software EX Series Premium with Wired Assurance and Virtual Network Assistant (VNA) - Subscription - Class 2 (24 ports) - 3 Year |
| SKU | S-EX-P-C2-3 |
| Sale Price | $3298.95 |
| Product | Juniper Software EX Series Advanced with Wired Assurance and Virtual Network Assistant (VNA) - Subscription - Class 3 (32 or 48 ports) - 1 Year |
| SKU | S-EX-A-C3-1 |
| Sale Price | $744.95 |
| Product | Juniper Software EX Series Premium with Wired Assurance and Virtual Network Assistant (VNA) + CORE support - Subscription - Class 3 (32 or 48 ports) - 5 Year |
| SKU | S-EX-P-C3-5-COR |
| Sale Price | $7765.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]