Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Kanto Ceiling Mount for TV - Black - Height Adjustable - 37" to 70" Screen Support - 110 lb (49895.16 g) Load Capacity - 75 x 75, 600 (CM600SG)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Stainless Steel Outdoor Ceiling TV Mount
- Installation Manual
- All mounting Hardware for Wood Stud and Concrete Installation
Device Supported: TV
Maximum Load Capacity: 110 lb (49895.16 g)
Minimum Screen Size Supported: 37"
Maximum Screen Size Supported: 70"
Height Adjustable: Yes
Features: Cable Management,Full Motion,360° Rotation,5° Tilt,10° Tilt,15° Tilt,-6° Tilt,360° Swivel
Durability: UV Resistant,Corrosion Resistant,Rust Resistant,Wear Resistant,Tear Resistant,Tamper Resistant
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Stainless Steel,Galvanized Steel
Mounting Pattern: 75 x 75,600 x 400
Weight (Approximate): 18.30 lb (8300.74 g)
Package Contents:
Application/Usage: Ceiling,Flat Surface,Outdoor,Surface,Wood Stud,Concrete
Limited Warranty: 5 Year
- The full motion ceiling mount's detachable mounting plate can be easily installed to any wood stud or concrete ceiling. Simply slide the extension pole into place and secure it to complete the installation.
- To accommodate sloped ceilings and support beams, swing the extension pole up to 90° and lock it in place at the preferred angle. This also allows the outdoor TV ceiling mount to be installed on a wall, if needed.
- Ensure your TV is positioned at an ideal height by setting the center of your screen between 42.7" to 66.3" from the ceiling. Adjustments can be made in 2"increments.
- Along with 360° of rotation, this outdoor TV ceiling mount offers four discrete tilt options. In 5° increments, angle the TV brackets up to 15° forward to improve line-of-sight, or tilt them 6° backward to compensate for potential lean.
- The extension pole's hollow core provides an unobstructed path to route your cables, while an opening in the mounting plate allows them to continue through the ceiling for a clean and professional setup.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kanto |
| Manufacturer Part Number | CM600SG |
| Manufacturer Website Address | http://www.kantoliving.com |
| Brand Name | Kanto |
| Product Name | Stainless Steel Outdoor Ceiling TV Mount |
| Product Type | Ceiling Mount |
| Product Information | |
| Device Supported | TV |
| Maximum Load Capacity | 110 lb (49895.16 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
| Maximum Screen Size Supported | 70" |
| Height Adjustable | Yes |
| Features | Cable Management,Full Motion,360° Rotation,5° Tilt,10° Tilt,15° Tilt,-6° Tilt,360° Swivel |
| Durability | UV Resistant,Corrosion Resistant,Rust Resistant,Wear Resistant,Tear Resistant,Tamper Resistant |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Stainless Steel,Galvanized Steel |
| Mounting Pattern | 75 x 75,600 x 400 |
| Weight (Approximate) | 18.30 lb (8300.74 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Ceiling,Flat Surface,Outdoor,Surface,Wood Stud,Concrete |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]