Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lantronix TN-CWDM-SFP-1xx0 Cisco SFP (mini-GBIC) Module - For Switch, Optical Network, Router, Data Networking, xDSL Application - 1 x (TN-CWDM-SFP-1450)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: Switch,Optical Network,Router,Data Networking,xDSL Application
Total Number of Ports: 1
Connector Type: LC
Interfaces/Ports Details: 1 x LC Duplex 1000Base-LX/ZX Network
Media Type Supported: Optical Fiber
Fiber Mode Supported: Single-mode
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Network Technology: 1000Base-LX/ZX,Fiber Channel,1000Base-CWDM
Maximum Distance Supported: 80 km (49.71 Mile)
Form Factor: Hot-pluggable
Height: 0.33" (8.38 mm)
Width: 0.52" (13.21 mm)
Depth: 2.18" (55.37 mm)
Compatibility:
MSA Compliant
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: Lifetime
- With 1000Base-LX/ZX technology, enjoy up to 1000Mbps data transfer rate over optical fiber cable
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Supports optical fiber cable for durable performance, minimal signal loss, and fast data transfers to greater distances
- For transmitting data at gigabit speed over hundreds of miles with little integrity loss, single-mode fiber optic is an ideal solution
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Manufacturer Part Number | TN-CWDM-SFP-1450 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lantronix.com |
| Brand Name | Lantronix |
| Product Series | TN-CWDM-SFP-1xx0 |
| Product Name | TN-CWDM-SFP-1xx0 Cisco SFP (mini-GBIC) Module |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Switch,Optical Network,Router,Data Networking,xDSL Application |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 1000Base-LX/ZX Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 1000Base-LX/ZX,Fiber Channel,1000Base-CWDM |
| Maximum Distance Supported | 80 km (49.71 Mile) |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Hot-pluggable |
| Height | 0.33" (8.38 mm) |
| Width | 0.52" (13.21 mm) |
| Depth | 2.18" (55.37 mm) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | MSA Compliant |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]