Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lantronix TN-GLC-FE-100BX Cisco SFP Module - For Router, Optical Network, Switch, xDSL Application, Data Networking - 1 x LC Duplex - (TN-GLC-FE-100BX-D)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: Router,Optical Network,Switch,xDSL Application,Data Networking
Total Number of Ports: 1
Connector Type: LC
Interfaces/Ports Details: 1 x LC Duplex 100Base-BX Network
Media Type Supported: Optical Fiber
Fiber Mode Supported: Single-mode
Ethernet Technology: Fast Ethernet
Network Technology: 100Base-BX
Maximum Distance Supported: 10 km (6.21 Mile)
Form Factor: Hot-pluggable
Height: 0.33" (8.38 mm)
Width: 0.52" (13.21 mm)
Depth: 2.18" (55.37 mm)
Compatibility:
MSA Compliant
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: Lifetime
- With 100Base-BX technology, enjoy up to 100Mbps data transfer rate over optical fiber cable
- Fast Ethernet technology - An ideal solution for extending network connections to conference rooms, labs, lobbies and department workgroups
- Optical fiber cable compatible - Spans afar and provides speedy data transmission rates between servers and network components
- For transmitting data at gigabit speed over hundreds of miles with little integrity loss, single-mode fiber optic is an ideal solution
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Manufacturer Part Number | TN-GLC-FE-100BX-D |
| Manufacturer Website Address | http://www.lantronix.com |
| Brand Name | Lantronix |
| Product Series | TN-GLC-FE-100BX |
| Product Name | TN-GLC-FE-100BX Cisco SFP Module |
| Product Type | SFP |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Router,Optical Network,Switch,xDSL Application,Data Networking |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 100Base-BX Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology | 100Base-BX |
| Maximum Distance Supported | 10 km (6.21 Mile) |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Hot-pluggable |
| Height | 0.33" (8.38 mm) |
| Width | 0.52" (13.21 mm) |
| Depth | 2.18" (55.37 mm) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | MSA Compliant |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]