Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lantronix TN-SFP-LX8-Cxxx SFP (mini-GBIC) Module - For Switch, Optical Network, Router, xDSL Application, Data Networking - 1 x LC - - (TN-SFP-LX8-C45)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Application/Usage: Switch,Optical Network,Router,xDSL Application,Data Networking
Total Number of Ports: 1
Connector Type: LC
Interfaces/Ports Details: 1 x LC Duplex 1000Base-LX Network
Media Type Supported: Optical Fiber
Fiber Mode Supported: Single-mode
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Network Technology: Fiber Channel,1000Base-CWDM,1000Base-LX
Maximum Distance Supported: 80 km (49.71 Mile)
Maximum Data Transfer Rate: 1.22 Gbit/s
Form Factor: Hot-pluggable
Height: 0.33" (8.38 mm)
Width: 0.52" (13.21 mm)
Depth: 2.18" (55.37 mm)
Compatibility:
MSA Compliant
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: Lifetime
- With Fiber Channel technology, get fast data transfer rate over optical fiber cable
- Up to 10x faster than standard Ethernet connection and provides high-performance
- Optical fiber cable compatible - Spans afar and provides speedy data transmission rates between servers and network components
- For transmitting data at gigabit speed over hundreds of miles with little integrity loss, single-mode fiber optic is an ideal solution
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Manufacturer Part Number | TN-SFP-LX8-C45 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lantronix.com |
| Brand Name | Lantronix |
| Product Series | TN-SFP-LX8-Cxxx |
| Product Name | TN-SFP-LX8-Cxxx SFP (mini-GBIC) Module |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Switch,Optical Network,Router,xDSL Application,Data Networking |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 1000Base-LX Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | Fiber Channel,1000Base-CWDM,1000Base-LX |
| Maximum Distance Supported | 80 km (49.71 Mile) |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.22 Gbit/s |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Hot-pluggable |
| Height | 0.33" (8.38 mm) |
| Width | 0.52" (13.21 mm) |
| Depth | 2.18" (55.37 mm) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | MSA Compliant |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]