Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Legrand 16-Outlets PDU - Switched - NEMA L6-30P - 16 x IEC 60320 C13 - Network (RJ-45) - 2U - Rack-mountable (LP-62320)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
PDU Type: Switched
Plug/Connector Type: NEMA L6-30P
Receptacle Type: IEC 60320 C13
Receptacle Detail: 16 x IEC 60320 C13
Input Current: 24 A
Network (RJ-45): Yes
Mount Type: Rack-mountable
Rack Height: 2U
Height: 8.34" (211.84 mm)
Width: 11.06" (280.92 mm)
Length: 22.12" (561.85 mm)
Weight (Approximate): 4.90 kg
Country of Origin: China
Limited Warranty: 2 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | LP-62320 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Legrand |
| Product Name | 16-Outlets PDU |
| Product Type | PDU |
| Technical Information | |
| PDU Type | Switched |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 16 x IEC 60320 C13 |
| Power Description | |
| Input Current | 24 A |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 8.34" (211.84 mm) |
| Width | 11.06" (280.92 mm) |
| Length | 22.12" (561.85 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.90 kg |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]