Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
LG 49WQ95C-W 49" UW-QHD Curved Gaming Monitor with Nano IPS SuperWide Display
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Number of Screens: 1
Screen Size Class: 49"
Viewable Screen Size: 49"
Screen Mode: UW-QHD
Panel Technology: Nano In-plane Switching (Nano IPS) Technology
Response Time: 5 ms
Response Time Details: 5 ms GTG (Fast)
Aspect Ratio: 32:9
Pixel Pitch: 0.23400 mm x 0.23400 mm
Horizontal Viewing Angle: 178°
Vertical Viewing Angle: 178°
Mount Type: Wall Mountable
HDCP Supported: Yes
Features: Auto Brightness Control (ABC),Flicker-free,Reading Mode,Color Weakness Mode,Super Resolution+,NVIDIA G-SYNC,Black Stabilizer Technology,DynaMic Action Sync Technology,Crosshair,Picture by Picture,Picture in Picture,Smart Energy Saving,OnScreen Control,Low Blue Light,Frameless Bezel,Color Calibration,HDR10,VESA DisplayHDR 400,Anti-glare,Ultrawide Game View,Ambient Light Sensor,Ergonomic Design,Wide Viewing Angle,Eyesafe Certified
Curved Screen: Yes
Adjustable Stand: Yes
Stand Adjustments: Tilt,Swivel,Height
Maximum Resolution: 5120 x 1440
Standard Refresh Rate: 144 Hz
Color Supported: 16.7 Million Colors
Native Contrast Ratio: 1,000:1
Brightness: 500 cd/m²
Tearing Prevention Technology: FreeSync Premium Pro/G-sync Compatible
Color Gamut: 90% DCI-P3 (CIE 1976),98% DCI-P3 (CIE 1976)
Native Resolution: 5120 x 1440
Number of Speakers: 2
Speakers: Yes
HDMI: Yes
USB: Yes
DisplayPort: Yes
USB Type-C: Yes
Number of HDMI Inputs: 2
Number of DisplayPorts: 1
Number of USB Ports: 4
Number of USB 3.0 Upstream Ports: 1
Number of USB 3.0 Downstream Ports: 2
Total Number of USB Type-C Ports: 1
Operating Power Consumption: 113 W
Standby Power Consumption: 400 mW
VESA Mount Compatible: Yes
Height: 14.40" (365.76 mm)
Width: 47.80" (1214.12 mm)
Depth: 4.50" (114.30 mm)
Height with Stand: 23.10" (586.74 mm)
Width with Stand: 47.80" (1214.12 mm)
Depth with Stand: 11.10" (281.94 mm)
Weight (Approximate): 27.80 lb (12609.87 g)
Weight with Stand (Approximate): 32.40 lb (14696.39 g)
Country of Origin: China
Limited Warranty: 1 Year
- Gaming LCD monitor delivers smooth motion and sharp visuals, enhancing clarity and responsiveness during intense gameplay
- USB Type-C enables fast data, video, and power delivery through a single reversible port for streamlined connectivity
- 49" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 500 cd/m² brightness delivers vibrant screen visibility in bright rooms, ensuring clear content even under direct lighting
- The 3440x1440 resolution with UltraWide Quad HD mode delivers immersive visuals and sharp picture quality across wide screens
- 5120 x 1440 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- 144 Hz standard refresh rate minimizes image blur for crisp, fluid visuals in dynamic scenes and high-speed video playback
- 32:9 aspect ratio ensures balanced screen geometry for immersive visuals and reduced eye strain during extended use
- HDMI input delivers crisp video and audio through a single cable, making it easy to connect PCs, consoles, and media devices
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 49WQ95C-W |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Brand Name | LG |
| Product Model | 49WQ95C-W |
| Product Name | UltraWide 49WQ95C-W Widescreen LCD Monitor |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 49" |
| Viewable Screen Size | 49" |
| Screen Mode | UW-QHD |
| Panel Technology | Nano In-plane Switching (Nano IPS) Technology |
| Response Time | 5 ms |
| Response Time Details | 5 ms GTG (Fast) |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Pixel Pitch | 0.23400 mm x 0.23400 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Mount Type | Wall Mountable |
| HDCP Supported | Yes |
| Features | Auto Brightness Control (ABC),Flicker-free,Reading Mode,Color Weakness Mode,Super Resolution+,NVIDIA G-SYNC,Black Stabilizer Technology,DynaMic Action Sync Technology,Crosshair,Picture by Picture,Picture in Picture,Smart Energy Saving,OnScreen Control,Low Blue Light,Frameless Bezel,Color Calibration,HDR10,VESA DisplayHDR 400,Anti-glare,Ultrawide Game View,Ambient Light Sensor,Ergonomic Design,Wide Viewing Angle,Eyesafe Certified |
| Curved Screen | Yes |
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt,Swivel,Height |
| Video | |
| Maximum Resolution | 5120 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium Pro/G-sync Compatible |
| Color Gamut | 90% DCI-P3 (CIE 1976),98% DCI-P3 (CIE 1976) |
| Native Resolution | 5120 x 1440 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Upstream Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Downstream Ports | 2 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 113 W |
| Standby Power Consumption | 400 mW |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height | 14.40" (365.76 mm) |
| Width | 47.80" (1214.12 mm) |
| Depth | 4.50" (114.30 mm) |
| Height with Stand | 23.10" (586.74 mm) |
| Width with Stand | 47.80" (1214.12 mm) |
| Depth with Stand | 11.10" (281.94 mm) |
| Weight (Approximate) | 27.80 lb (12609.87 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 32.40 lb (14696.39 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]