Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
LG 88" IPS Dual FHD Ultra Stretch Signage with a 32:9 aspect ratio - 88" (2235.20 mm) - In-plane Switching (IPS) Technology - 24 Days (88BH7G-B)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Bezel Width (Top): 0.23" (5.90 mm)
Bezel Width (Bottom): 0.23" (5.90 mm)
Bezel Width (Left): 0.17" (4.40 mm)
Bezel Width (Right): 0.17" (4.40 mm)
Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Operation Hours: 24 Hours/7 Days
Viewable Screen Size: 88" (2235.20 mm)
Response Time: 8 ms
Display Resolution: 3840 x 1080
Orientation: Landscape/Portrait
Aspect Ratio: 32:9
Maximum LED Life: 5.7 Year
Native Contrast Ratio: 1,100:1
Dynamic Contrast Ratio: 500,000:1
Brightness: 700 cd/m²
Wireless LAN: Yes
Number of USB 2.0 Ports: 2
Number of HDMI Inputs: 3
DisplayPort Output: Yes
RS-232C Input: Yes
RS-232C Output: Yes
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Bezel Color: Black
VESA Mount Standard: 600 x 400
Weight (Approximate): 74.70 lb (33883.35 g)
Minimum Operating Temperature: 32°F (0°C)
Maximum Operating Temperature: 104°F (40°C)
Minimum Operating Humidity: 10%
Maximum Operating Humidity: 80%
Environmentally Friendly: Yes
Energy Efficiency Compliance: Energy-related Products Directive (ErP)
Limited Warranty: 3 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 88BH7G-B |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Brand Name | LG |
| Product Model | 88BH7G-B |
| Product Name | 88" IPS Dual FHD Ultra Stretch Signage with a 32:9 aspect ratio |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Technical Information | |
| Bezel Width (Top) | 0.23" (5.90 mm) |
| Bezel Width (Bottom) | 0.23" (5.90 mm) |
| Bezel Width (Left) | 0.17" (4.40 mm) |
| Bezel Width (Right) | 0.17" (4.40 mm) |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Display & Graphics | |
| Viewable Screen Size | 88" (2235.20 mm) |
| Response Time | 8 ms |
| Display Resolution | 3840 x 1080 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,100:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 500,000:1 |
| Brightness | 700 cd/m² |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| DisplayPort Output | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Bezel Color | Black |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| Weight (Approximate) | 74.70 lb (33883.35 g) |
| Environmental Conditions | |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | LG Mounting Enclosure for LCD Display, Digital Signage Display - Black - 1 |
| SKU | KT-OPSF |
| Sale Price | $71.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]