Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
LG CineBeam Ultra Short Throw Laser Projector 16 9 Ceiling Mountable White High Dynamic Range 3840 X 2160 HU715Q HDR HU715QW
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Projection Method: Front,Ceiling
High Dynamic Range (HDR): Yes
High Dynamic Range (HDR) Type: HDR10,HLG
Bluetooth: Yes
Processor Core: Quad-core (4 Core)
Native Resolution: 3840 x 2160
Graphic Mode: 4K UHD
Native Aspect Ratio: 16:9
Throw Type: Ultra Short Throw
Maximum Diagonal Image Size: 10 ft (3048 mm)
Number of Lamps: 1
Lamp Type: B-LD + P/W
Normal Mode Lamp Life: 20000 Hour
Economy Mode Lamp Life: 30000 Hour
Standard Mode Brightness: 2500 lm
Contrast Ratio: 2,000,000:1
Video Signal Standard: HDTV
Output Scan Format: 2160p
HDMI: Yes
DVI: Yes
USB: Yes
Network (RJ-45): Yes
Operating Power Consumption: 350 W
Product Color: White
Form Factor: Ceiling Mountable
Height: 6.02" (153 mm)
Width: 20.98" (533 mm)
Depth: 12.40" (315 mm)
Weight (Approximate): 24.47 lb (11100 g)
Application/Usage: Home Cinema
- Laser technology helps it in boasting more durability and better performance with immediate projection
- Experience the action with the brightness you need to fill the screen with vibrant visualizations
- Features the 4K UHD resolution
- The 2,000,000:1 contrast ratio gives depth to your visuals
- HDMI interface for top notch video and audio
- Enjoy PC-free projection with USB port
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | HU715QW |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Brand Name | LG |
| Product Line | CineBeam |
| Product Model | HU715Q |
| Product Name | CineBeam HU715Q 4K UHD Laser UST Projector |
| Product Type | Laser Projector |
| Technical Information | |
| Projection Method | Front,Ceiling |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10,HLG |
| Bluetooth | Yes |
| Processor & Chipset | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Display & Graphics | |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Graphic Mode | 4K UHD |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Projection Lens | |
| Throw Type | Ultra Short Throw |
| Maximum Diagonal Image Size | 10 ft (3048 mm) |
| Lamp | |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | B-LD + P/W |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 2500 lm |
| Contrast Ratio | 2,000,000:1 |
| Video | |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 2160p |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| USB | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 350 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Height | 6.02" (153 mm) |
| Width | 20.98" (533 mm) |
| Depth | 12.40" (315 mm) |
| Weight (Approximate) | 24.47 lb (11100 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Home Cinema |
[/custom-specifications]