Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
LG Commercial Lite 86UR340C9UD 86" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - High Dynamic Range (HDR) - Navy Blue - HLG - Direct LED Backlight - x (86UR340C9UD)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Commercial Lite 86UR340C9UD LED-LCD TV
- RS232 9-pin to 3.5mm adapter
- 1.8m power cable (detached)
- Remote control (L-Con)
Screen Size Class: 86.00" (2184.40 mm)
Viewable Screen Size: 86"
Backlight Technology: Direct LED
Operating System: webOS 6.0
Features: Smart Energy Saving,USB Cloning,Auto Power Off,Hotel Mode,Lock Mode,Motion Eye Care,Remote Jack Pack (RJP),Wake on LAN (WOL),Welcome Screen,Kensington Lock,Miracast Technology,Sound Sync
PC Streaming: Yes
Internet Access: Yes
Digital Tuner: ATSC,ClearQAM
Video Signal Standard: 4K UHDTV
Maximum Resolution: 3840 x 2160
Standard Refresh Rate: 120 Hz
Scan Format: 2160p
Aspect Ratio: 16:9
High Dynamic Range (HDR) Type: HLG
RMS Output Power: 10 W
Ethernet: Yes
Wireless LAN: No
HDMI: Yes
Total Number of HDMI Ports: 3
USB: No
Input Voltage: 120 V
Maximum Operating Power Consumption: 339 W
Standby Power Consumption: 0.5 W
Color Family: Blue
Product Color: Navy Blue
VESA Mount Standard: 600 x 400
Height: 43.46" (1104 mm)
Width: 75.87" (1927 mm)
Depth: 2.36" (59.90 mm)
Height with Stand: 45.94" (1167 mm)
Width with Stand: 75.87" (1927 mm)
Depth with Stand: 14.25" (362 mm)
Weight (Approximate): 99.65 lb (45200 g)
Weight with Stand (Approximate): 101.19 lb (45900 g)
Package Contents:
Energy Star: No
Limited Warranty: 3 Year
- 16:9 aspect ratio to display content on full screen
- 120 Hz refresh rate to enjoy action-packed movies, sports and 3D games with no motion blur
- Watch your favorite HD TV channels and shows online with great signal strength via ATSC digital tuner
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- No matter how detailed is the content that you are watching, in day time or night, in your room or lounge, the 2160p 4K UHD will always impress you
- Get instant access to thousands of websites, online games and social media with the built-in internet functionality
- Direct LED lighting offers a brighter picture result
- Features 3 x HDMI ports for delivering and transferring high-quality pictures and 3D sound effects simultaneously at a high-speed
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 86UR340C9UD |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Brand Name | LG |
| Product Line | Commercial Lite |
| Product Model | 86UR340C9UD |
| Product Name | Commercial Lite 86UR340C9UD Smart LED-LCD TV |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| Technical Information | |
| Screen Size Class | 86.00" (2184.40 mm) |
| Viewable Screen Size | 86" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Operating System | webOS 6.0 |
| Features | Smart Energy Saving,USB Cloning,Auto Power Off,Hotel Mode,Lock Mode,Motion Eye Care,Remote Jack Pack (RJP),Wake on LAN (WOL),Welcome Screen,Kensington Lock,Miracast Technology,Sound Sync |
| PC Streaming | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Video | |
| Digital Tuner | ATSC,ClearQAM |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Scan Format | 2160p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG |
| Audio | |
| RMS Output Power | 10 W |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | No |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V |
| Energy & Performance | |
| Maximum Operating Power Consumption | 339 W |
| Standby Power Consumption | 0.5 W |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Navy Blue |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| Height | 43.46" (1104 mm) |
| Width | 75.87" (1927 mm) |
| Depth | 2.36" (59.90 mm) |
| Height with Stand | 45.94" (1167 mm) |
| Width with Stand | 75.87" (1927 mm) |
| Depth with Stand | 14.25" (362 mm) |
| Weight (Approximate) | 99.65 lb (45200 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 101.19 lb (45900 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Energy Star | No |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf2
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]