Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Maximum CD Read Speed: 11.5x
Maximum CD Write Speed: 48x
Maximum CD Rewrite Speed: 24x
Maximum BD Read Speed: 12x
Maximum BD Write Speed: 12x
Maximum BD Rewrite Speed: 2x
Maximum M-DISC Read Speed: 12x
Maximum M-DISC Write Speed: 4x
Maximum DVD Read Speed: 12x
Maximum DVD Write Speed: 16x
Maximum DVD Rewrite Speed: 12x
Host Interface: Serial ATA
Operating System Supported: Windows 7,Windows 8,Windows 8.1,Windows Vista,Windows XP
Drive Type: Internal
Height: 1.60" (40.64 mm)
Width: 5.70" (144.78 mm)
Depth: 6.50" (165.10 mm)
Weight (Approximate): 1.65 lb (748.43 g)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | BH16NS40 |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Brand Name | LG |
| Product Model | BH16NS40 |
| Product Name | Super Multi Blue Internal SATA 16x Blu-ray Disc Rewriter |
| Product Type | Blu-ray Writer |
| Technical Information | |
| Maximum CD Read Speed | 11.5x |
| Maximum CD Write Speed | 48x |
| Maximum CD Rewrite Speed | 24x |
| Maximum BD Read Speed | 12x |
| Maximum BD Write Speed | 12x |
| Maximum BD Rewrite Speed | 2x |
| Maximum M-DISC Read Speed | 12x |
| Maximum M-DISC Write Speed | 4x |
| Maximum DVD Read Speed | 12x |
| Maximum DVD Write Speed | 16x |
| Maximum DVD Rewrite Speed | 12x |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Serial ATA |
| Software | |
| Operating System Supported | Windows 7,Windows 8,Windows 8.1,Windows Vista,Windows XP |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Height | 1.60" (40.64 mm) |
| Width | 5.70" (144.78 mm) |
| Depth | 6.50" (165.10 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.65 lb (748.43 g) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]