Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Maximum CD Read Speed: 24x
Maximum CD Write Speed: 24x
Maximum CD Rewrite Speed: 24x
Maximum DVD Read Speed: 8x
Maximum DVD Write Speed: 8x
Maximum DVD Rewrite Speed: 8x
Optical Media Supported: DVD-RAM/±R/±RW
Media Layer Supported: Double-layer
Host Interface: USB
Drive Type: External
Form Factor: Portable
Compatible Drive Bay Height: Slimline
Height: 0.50" (12.70 mm)
Width: 5.70" (144.78 mm)
Depth: 5.40" (137.16 mm)
Weight (Approximate): 7.04 oz (199.58 g)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
- Copy your most favorite movies and music to the disc with this DVD-Writer
- Double-layer media supported; means that you'll burn 2 different layers on the disc thus greatly increasing (literally doubling) the storage capability
- The portable form factor dvd-writer drive is both travel-friendly and pocket-friendly
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | SP80NB80 |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Brand Name | LG |
| Product Model | SP80NB80 |
| Product Name | Slim Portable DVD Writer DVD Disc Playback & DVD M-DISC Support |
| Product Type | DVD-Writer |
| Technical Information | |
| Maximum CD Read Speed | 24x |
| Maximum CD Write Speed | 24x |
| Maximum CD Rewrite Speed | 24x |
| Maximum DVD Read Speed | 8x |
| Maximum DVD Write Speed | 8x |
| Maximum DVD Rewrite Speed | 8x |
| Optical Media Supported | DVD-RAM/±R/±RW |
| Media Layer Supported | Double-layer |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | External |
| Form Factor | Portable |
| Compatible Drive Bay Height | Slimline |
| Height | 0.50" (12.70 mm) |
| Width | 5.70" (144.78 mm) |
| Depth | 5.40" (137.16 mm) |
| Weight (Approximate) | 7.04 oz (199.58 g) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]