Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
LG Pro Centric UT570H 50UT570H 50" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - Ceramic Black - HLG, HDR10 Pro - Direct LED Backlight - 3840 x 2160 (50UT570H0UA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Power Cable (1.8 m, Angle Type)
- S-Con Remote
Screen Size Class: 50" (1270 mm)
Viewable Screen Size: 50"
Backlight Technology: Direct LED
Operating System: webOS 4.5
Features: Sound Sync,HDR10 Pro,Pro:Centric,Pro: Centric Application,Pro:Centric Direct,Pro:Idiom Digital Right Management (DRM),Remote Jack Pack (RJP),Kensington Lock,Auto Power Off,Alarm Clock,Ez Manager,Hotel Mode,Instant On,Motion Eye Care,One Channel Map,Smart Energy Saving,USB Cloning,Welcome Screen
PC Streaming: Yes
Internet Access: Yes
Digital Tuner: QAM
Video Signal Standard: 4K UHDTV
Maximum Resolution: 3840 x 2160
Standard Refresh Rate: 60 Hz
Motion Interpolation Technology: TruMotion 60Hz
Scan Format: 2160p
Aspect Ratio: 16:9
High Dynamic Range (HDR) Type: HLG,HDR10 Pro
RMS Output Power: 20 W
Number of Audio Channels: 2
Ethernet: Yes
HDMI: Yes
Total Number of HDMI Ports: 3
USB: Yes
Input Voltage: 120 V AC
Maximum Operating Power Consumption: 157.30 W
Color Family: Black
Product Color: Ceramic Black
VESA Mount Standard: 200 x 200
Height: 28.60" (726.44 mm)
Width: 49" (1244.60 mm)
Depth: 3.40" (86.36 mm)
Height with Stand: 30.70" (779.78 mm)
Width with Stand: 49" (1244.60 mm)
Depth with Stand: 11.90" (302.26 mm)
Weight (Approximate): 24.91 lb (11300 g)
Weight with Stand (Approximate): 31.97 lb (14500 g)
Package Contents:
Limited Warranty: 2 Year
- 16:9 aspect ratio to display content on full screen
- 60 Hz refresh rate to reduce blurring in fast-motion scenes
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- No matter how detailed is the content that you are watching, in day time or night, in your room or lounge, the 2160p 4K UHD will always impress you
- Get instant access to thousands of websites, online games and social media with the built-in internet functionality
- Direct LED lighting offers a brighter picture result
- 3 x HDMI ports to let you connect your laptop, smartphone and tablets with the TV, to view and transfer the content
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 50UT570H0UA |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Brand Name | LG |
| Product Line | Pro Centric |
| Product Series | UT570H |
| Product Model | 50UT570H |
| Product Name | 50UT570H0UA Smart LED-LCD TV |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| Technical Information | |
| Screen Size Class | 50" (1270 mm) |
| Viewable Screen Size | 50" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Operating System | webOS 4.5 |
| Features | Sound Sync,HDR10 Pro,Pro:Centric,Pro: Centric Application,Pro:Centric Direct,Pro:Idiom Digital Right Management (DRM),Remote Jack Pack (RJP),Kensington Lock,Auto Power Off,Alarm Clock,Ez Manager,Hotel Mode,Instant On,Motion Eye Care,One Channel Map,Smart Energy Saving,USB Cloning,Welcome Screen |
| PC Streaming | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Video | |
| Digital Tuner | QAM |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Motion Interpolation Technology | TruMotion 60Hz |
| Scan Format | 2160p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG,HDR10 Pro |
| Audio | |
| RMS Output Power | 20 W |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Energy & Performance | |
| Maximum Operating Power Consumption | 157.30 W |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Ceramic Black |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Height | 28.60" (726.44 mm) |
| Width | 49" (1244.60 mm) |
| Depth | 3.40" (86.36 mm) |
| Height with Stand | 30.70" (779.78 mm) |
| Width with Stand | 49" (1244.60 mm) |
| Depth with Stand | 11.90" (302.26 mm) |
| Weight (Approximate) | 24.91 lb (11300 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 31.97 lb (14500 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Energy-Guide
User-Manual
[/custom-user-manual]