Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
LG Ultrawide 29 Inch UW-UXGA Widescreen LED Monitor For Panoramic Multitasking And Immersive Workflows Backlight Viewable Million 29UM59-P
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Number of Screens: 1
Viewable Screen Size: 29"
Screen Mode: UW-UXGA
Response Time: 5 ms
Aspect Ratio: 21:9
Pixel Pitch: 0.26100 mm x 0.26100 mm
Backlight Technology: WLED
Maximum Resolution: 2560 x 1080
Color Supported: 16.7 Million Colors
Contrast Ratio: 1,000,000:1
Brightness: 250 cd/m²
Tearing Prevention Technology: FreeSync
HDMI: Yes
DisplayPort: No
Energy Consumption per Year: 35 kWh
VESA Mount Compatible: Yes
Color Family: Black
Height: 12.91" (328 mm)
Width: 27.68" (703 mm)
Depth: 2.52" (64 mm)
Width with Stand: 27.68" (703 mm)
Weight (Approximate): 10.36 lb (4700 g)
Energy Star: Yes
- 5 ms response time makes it excellent for latest action films, sports or gaming
- Enjoy crisp content and energetic hues with the 250 cd/m² brightness
- 21:9 aspect ratio provides the best display for video recorded in the CinemaScope format
- HDMI interface allows you to connect to a variety of HD devices including gaming consoles, Blu-ray players, laptop PCs, digital cameras and many others for the ultimate true high-definition display
- VESA mount compatibility allows you to mount the display on a wall or with a stand depending on your specific needs
- Put an end to choppy gameplay and broken frames with fluid, artifact-free performance at virtually any framerate with FreeSync technology
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 29UM59-P |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Brand Name | LG |
| Product Line | Ultrawide |
| Product Model | 29UM59-P |
| Product Name | Ultrawide 29UM59-P Widescreen LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Viewable Screen Size | 29" |
| Screen Mode | UW-UXGA |
| Response Time | 5 ms |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Pixel Pitch | 0.26100 mm x 0.26100 mm |
| Backlight Technology | WLED |
| Video | |
| Maximum Resolution | 2560 x 1080 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Contrast Ratio | 1,000,000:1 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | No |
| Power Description | |
| Energy Consumption per Year | 35 kWh |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color Family | Black |
| Height | 12.91" (328 mm) |
| Width | 27.68" (703 mm) |
| Depth | 2.52" (64 mm) |
| Width with Stand | 27.68" (703 mm) |
| Weight (Approximate) | 10.36 lb (4700 g) |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
[/custom-specifications]