Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
LG 38WP85C-W Ultrawide Curved 37. 5" UW-QHD+ IPS Monitor with 21: 9 Aspect Ratio
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Number of Screens: 1
Screen Size Class: 38"
Viewable Screen Size: 37.5"
Screen Mode: UW-QHD+
Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Response Time: 5 ms
Response Time Details: 5 ms GTG (Fast)
Aspect Ratio: 21:9
Pixel Pitch: 0.22910 mm x 0.22910 mm
Horizontal Viewing Angle: 178°
Vertical Viewing Angle: 178°
Mount Type: Wall Mountable
Features: Black Stabilizer Technology,DynaMic Action Sync Technology,Flicker-free,Smart Energy Saving,Reading Mode,Super+ Resolution Technology,OnScreen Control,HDR10,High Dynamic Range (HDR),Auto Brightness Control (ABC),Picture by Picture,Ambient Light Sensor
Curved Screen: Yes
Stand Adjustments: Tilt,Height
Maximum Resolution: 3840 x 1600
Color Supported: 1.07 Billion Colors
Native Contrast Ratio: 1,000:1
Brightness: 300 cd/m²
Tearing Prevention Technology: FreeSync
Color Gamut: 95% DCI-P3 (CIE 1976)
Number of Speakers: 2
Speakers: Yes
HDMI: Yes
USB: Yes
DisplayPort: Yes
USB Type-C: Yes
Number of DisplayPorts: 1
Number of USB Ports: 2
VESA Mount Compatible: Yes
Color Family: Dual Color
Height: 15.50" (393.70 mm)
Width: 35.30" (896.62 mm)
Depth: 3.80" (96.52 mm)
Height with Stand: 23.10" (586.74 mm)
Width with Stand: 35.30" (896.62 mm)
Depth with Stand: 10.20" (259.08 mm)
Weight (Approximate): 14.10 lb (6395.65 g)
Weight with Stand (Approximate): 18.30 lb (8300.74 g)
- 5 ms response time makes it excellent for latest action films, sports or gaming
- Furnishes captivating visuals with 300 cd/m² brightness levels
- 21:9 aspect ratio provides the best display for video recorded in the CinemaScope format
- HDMI interface allows you to connect to a variety of HD devices including gaming consoles, Blu-ray players, laptop PCs, digital cameras and many others for the ultimate true high-definition display
- VESA mount compatibility allows you to mount the display on a wall or with a stand depending on your specific needs
- DisplayPort interface that transmits both audio and video signals through a single connection to deliver versatile performance
- Freesync technology ensures that the refresh rates between your graphics card and monitor are synchronized to reduce video distortion
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 38WP85C-W |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Brand Name | LG |
| Product Line | Ultrawide |
| Product Model | 38WP85C-W |
| Product Name | 38'' Curved UltraWide QHD IPS HDR Monitor with USB Type-C |
| Product Type | LCD Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 38" |
| Viewable Screen Size | 37.5" |
| Screen Mode | UW-QHD+ |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 5 ms |
| Response Time Details | 5 ms GTG (Fast) |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Pixel Pitch | 0.22910 mm x 0.22910 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Features | Black Stabilizer Technology,DynaMic Action Sync Technology,Flicker-free,Smart Energy Saving,Reading Mode,Super+ Resolution Technology,OnScreen Control,HDR10,High Dynamic Range (HDR),Auto Brightness Control (ABC),Picture by Picture,Ambient Light Sensor |
| Curved Screen | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt,Height |
| Video | |
| Maximum Resolution | 3840 x 1600 |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 (CIE 1976) |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color Family | Dual Color |
| Height | 15.50" (393.70 mm) |
| Width | 35.30" (896.62 mm) |
| Depth | 3.80" (96.52 mm) |
| Height with Stand | 23.10" (586.74 mm) |
| Width with Stand | 35.30" (896.62 mm) |
| Depth with Stand | 10.20" (259.08 mm) |
| Weight (Approximate) | 14.10 lb (6395.65 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 18.30 lb (8300.74 g) |
[/custom-specifications]