Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Keys-To-Go 2 Keyboard
- Batteries (2 Coin Cell)
- Documentation
Keyswitch Technology: Scissors
Keyboard/Keypad Connectivity Technology: Wireless
Keyboard/Keypad Wireless Technology: Bluetooth
Hot Keys: Volume Control,Screen Brightness,Media Player,Easy-Switch
Keyboard/Keypad Features: Slim,Lightweight
Battery Included: Yes
Number of Batteries Supported: 2
Battery Size Supported: Button Cell
Maximum Battery Life: 3 Year
Color Family: Gray
Product Color: Graphite
Form Factor: Compact
Keyboard/Keypad Height: 9.84" (250 mm)
Keyboard/Keypad Width: 4.13" (105 mm)
Keyboard/Keypad Depth: 0.35" (8.97 mm)
Weight (Approximate): 7.76 oz (220 g)
Package Contents:
Operating System Compatibility: iOS 17,macOS 14,iPadOS 17
Platform Supported: Mac,PC
Device Supported: iPad,iPhone,MacBook,Apple TV
Limited Warranty: 1 Year
- Ultra Portable Keyboard: The super slim, lightweight design of this portable Bluetooth keyboard makes it easy to pack and go-it's the perfect companion to your tablet or other mobile device
- Keeps You Covered: Built-in cover protects the compact keyboard from damage so you can stay productive all day long
- Types Beautifully: This small wireless keyboard features perfectly spaced scissor keys for a roomy, comfortable typing experience
- For Any Apple OS: Use the Keys-To-Go 2 wireless Bluetooth keyboard for iPad with your Apple devices; compatible with iOS, iPadOS, MacOS
- Pair up to Three Devices: Type across three different devices with one small keyboard and switch between them with the tap of a key
- Full Row of Shortcut Keys: This Bluetooth iPad keyboard features one-tap access to adjust volume and media controls, screen brightness levels, and so much more for convenience at your fingertips
- Three Years of Battery Life: Long battery autonomy for up to 3 years so you can type worry-free; the Keys-To-Go 2 portable wireless keyboard comes pre-installed with included coin cell batteries
- Logi Options+ App: Customize your entire F-row to accommodate any function you need, so that working on-the-go is as easy and efficient (available on Windows and macOS only)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 920-012866 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Line | Keys-To-Go 2 |
| Product Name | Keys-To-Go 2 Keyboard |
| Product Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad | |
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Hot Keys | Volume Control,Screen Brightness,Media Player,Easy-Switch |
| Keyboard/Keypad Features | Slim,Lightweight |
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Size Supported | Button Cell |
| Maximum Battery Life | 3 Year |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Form Factor | Compact |
| Keyboard/Keypad Height | 9.84" (250 mm) |
| Keyboard/Keypad Width | 4.13" (105 mm) |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.35" (8.97 mm) |
| Weight (Approximate) | 7.76 oz (220 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility | iOS 17,macOS 14,iPadOS 17 |
| Platform Supported | Mac,PC |
| Device Supported | iPad,iPhone,MacBook,Apple TV |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]