Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Logitech Logi Dock Docking Station - for Desktop PC, Tablet, Smartphone - 100 W - USB Type C - 2 Displays Supported - 4K - 3840 x 2160 (986-000025)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Logi Dock Docking Station
- Power Supply Cable 1.6 m
- AC Power Cord 1.7 m
- USB-C to USB-C Cable 1 m
- User Documentation
Connectivity Technology: Wired/Wireless
Number of Displays Supported: 2
Supported Resolutions: 3840 x 2160
Screen Mode Supported: 4K
Device Supported: Desktop PC,Tablet,Smartphone
Host Interface: USB Type C
Total Number of USB Ports: 5
Number of USB 3.1 Type-C Ports: 3
Number of USB Type-C Ports: 4
USB Type-C: Yes
USB Type-C Detail: 2 x USB 3.1 (5 Gbps) with 4.5W charging, 1 x USB 3.1 (5 Gbps) with 7.5W fast charging, 1 x USB-C Upstream
Number of USB Type-A Ports: 2
USB Type-A: Yes
Number of DisplayPorts: 1
DisplayPort: Yes
DisplayPort Version: 1.4
Number of HDMI Ports: 1
HDMI: Yes
Speakers: Yes
Operating System Supported: Windows,macOS,ChromeOS,iOS,Android
Maximum Power Supply Wattage: 100 W
Height: 3.34" (84.80 mm)
Width: 6.30" (160 mm)
Depth: 5.18" (131.50 mm)
Weight (Approximate): 2.08 lb (942 g)
Package Contents:
Kensington Security Slot: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: 2 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 986-000025 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Line | Logi Dock |
| Product Name | Logi Dock Docking Station |
| Product Type | Docking Station |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Device Supported | Desktop PC,Tablet,Smartphone |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.1 Type-C Ports | 3 |
| Number of USB Type-C Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 x USB 3.1 (5 Gbps) with 4.5W charging, 1 x USB 3.1 (5 Gbps) with 7.5W fast charging, 1 x USB-C Upstream |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Built-in Devices | |
| Speakers | Yes |
| Software | |
| Operating System Supported | Windows,macOS,ChromeOS,iOS,Android |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 3.34" (84.80 mm) |
| Width | 6.30" (160 mm) |
| Depth | 5.18" (131.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.08 lb (942 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Kensington Security Slot | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]