Logitech LOGI USB-C TO A Adaptor - 1 x 24-pin Type C USB Male - 1 x 9-pin Type A USB 2.0 USB Female - Black - 1 (956-000028)
SKU:
956-000028
UPC:
0097855168658
MSRP:
$21.95
$21.95
$20.95
Save:
$1.00 (4.56%)
Warranty Information:
1 Year
Condition:
New
Width:
1.65
(cm)
Height:
2.74
(cm)
Depth:
0.91
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Adapter Type: USB/USB-C
Connector Type on First End: USB Type C - Male
Connector on First End Details: 1 x 24-pin Type C USB Male
Connector Type on Second End: USB 2.0 Type A - Female
Connector on Second End Details: 1 x 9-pin Type A USB 2.0 USB Female
Product Color: Black
Height: 1.08" (27.43 mm)
Width: 0.65" (16.51 mm)
Depth: 0.36" (9.14 mm)
Weight (Approximate): 0.78 oz (22.11 g)
Country of Origin: China
Limited Warranty: 1 Year
- Data transfer adapter enables consistent connectivity and dependable performance across devices
- High-quality USB/USB-C adapter delivers reliability and consistency
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 956-000028 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Name | LOGI USB-C TO A Adaptor |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Data Transfer Adapter |
| Technical Information | |
| Adapter Type | USB/USB-C |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin Type C USB Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type A - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin Type A USB 2.0 USB Female |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 1.08" (27.43 mm) |
| Width | 0.65" (16.51 mm) |
| Depth | 0.36" (9.14 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.78 oz (22.11 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
Logitech LOGI USB-C TO A Adaptor - 1 x 24-pin Type C USB Male - 1 x 9-pin Type A USB 2.0 USB Female - Black - 1 (956-000028)
MSRP:
$21.95
$21.95
$20.95
Save:
$1.00 (4.56%)
Available & Ready to Ship