Menu Wall TV Ceiling Mount Bracket Expandable Fits 45 To 55 Inch Displays With VESA Support Inches Maximum Sizes FN-MT-1565
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Overview
This menu wall mount bracket is designed to hold most 45 inch to 55 inch flat screen displays with a maximum VESA hole pattern of 600x400. It is used to mount a single TV but can expand to mount as many TVs preferred. It€™s easy to install and designed for use in commercial environments.
|
Easy AssemblyThis menu wall mount is expandable to as many TVs as required, one mount simply attaches to the next. No pre-assembly required, the mounts can be joined one at a time directly each other. Effortless PositioningThis menu wall mount has five fixed tilt settings which allows all displays to be tilted at the same angle with ease.
|
Specifications
|
Physical Characteristics
|
|
|---|---|
| Color | Black/Silver |
| Material | Aluminum, Steel, Plastic |
| Metal Sheet Thickness | Bracket Arm Thickness: 2mm cold-rolled sheet |
| Mounting Pattern | VESA 200x200, 300x300, 400x200, 400x400, 600x400 |
| Screen Size | 45 - 55 inches [114 - 178cm] |
| Screen Capacity | 1 TV (expandable) |
| Weight Capacity | 110lbs [50kg] |
| Profile | 1060mm - 1560mm |
| Aluminum Bar | 99.6W x 12L x 2.5D cm [39.21W x 4.72L x 0.98D inches] |
| Extendable Length | 1030 - 1530mm [40.55 - 60.24 inches] |
| Surface Finish | Powder Coating, Sand-blasted Aluminum Anodic Oxidation |
| Installation | Flat Ceiling |
| Tilt | 0°~-20° |
| Rotating | No |
| Anti-Theft | Yes |
| Cable Management | Yes |
| Freely Tilting | Yes |
|
Approvals
|
|
| RoHS | Yes |
| Reach | Yes |
|
Packaging Information
|
|
| Package Quantity | 1 Unit |
| Mounting Hardware | 4 - M8x12 Screws 2 - M8x10 Screws 2 - D8 Washers 4 - M5x14 Screws 4 - M6x14 Screws 4 - M6x30 Screws 4 - M8x30 Screws 4 - M8x50 Screws 4 - Rectangular Washers 8 - Small Spacers 8 - Big Spacers |
| Product Weight | 24.5 lbs [11.1 kg] |
Spec Sheets


