Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- iMac Retina 5K 2019 27"
- iMac Retina 5K 2017 27"
Memory Size: 16 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Memory Voltage: 1.20 V
Memory Speed: 2666 MHz
Memory Standard: DDR4-2666/PC4-21300
Error Checking: Non-ECC
Signal Processing: Unbuffered
CAS Latency: CL19
Device Supported: MAC
Number of Pins: 260-pin
Form Factor: SoDIMM
Compatibility:
Apple MAC Systems:
Energy Efficiency Compliance: Energy-related Products Directive (ErP)
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- 2666 MHz of memory speed with CL19 latency allows you to browse web, listen to songs and use routine software simultaneously
- 16 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | CT16G4S266M |
| Manufacturer Website Address | http://www.micron.com |
| Brand Name | Micron |
| Product Name | 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL19 |
| Device Supported | MAC |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 260-pin |
| Form Factor | SoDIMM |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Apple MAC Systems:
|
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]